Інформація щодо виконання Рекомендацій учасників комітетських слухань на тему: «Формування патріотизму та національної свідомості дітей та молоді в сучасних умовах»

Відповідно до абзацу 1 пункту 5:

Протягом 2015 року Харківськими Обласними універсальною науковою бібліотекою, бібліотекою для юнацтва, бібліотекою для дітей оновлено фонд літературою національно-патріотичного спрямування про приклади героїчної боротьби Українського народу за самовизначення і творення власної держави, визвольні змагання, ідеали свободи, соборності та державності у кількості 837 примірників на приблизну суму 35 тис. грн.

За І квартал 2016 року бібліотечний фонд оновлено 403 примірниками на приблизну суму 19 тис. грн..
Серед видань художня література, науково-популярні видання з української історії, української культури, присвячені подіям на Майдані, анексії Криму, військовим подіям на Сході України, серед яких: «Поле битви – Україна. Від «володарів степу» до «кіборгів»; Криштоп О., Охримович А. «Україна. Загартована болем. Тисяча років самотності»; Русин І. «Невільничі мандри»; Положій Є. «Іловайськ», Яневський Д. «Іван Виговський»; Мусієнко Н. «Мистецтво Майдану»; Курков А. «Дневник Майдана»; Леп’явко С. «Козацькі війни»; «Небесна сотня» упорядник Трибушна О., Соломко І.; Лойко С. «Аеропорт»; тощо.

До абзацу 3 пункту 5:

Відповідно до Указу Президента України «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом в Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни» у комунальному закладі «Харківський історичний музей ім. М.Ф. Сумцова» оновлено експозицію «Велич подвигу народного», яка присвячена надзвичайному героїзму та жертовності народу України в цілому та зокрема харків’ян у буремні часи військового протистояння середини ХХ ст.

У контексті підвищення рівня патріотичного виховання учнів важливою ланкою є розвиток діяльності 338 паспортизованих музеїв при навчальних закладах, як осередків виховної роботи. У тому числі в музеях широкого історичного (115) та військово-історичного (85) профілів існують розділи, присвячені різним сторінкам історії Другої світової війни, бойовим подіям на території інших держав та антитерористичної операції на сході України, оформлені фотовиставки «У житті завжди є місце подвигу», «Забуттю не підлягає». Засобами музейної педагогіки у дітей виховується активна громадянська позиція, відповідальність за свою державу, за світле майбутнє. У Харківському НВК № 112 Харківської міської ради функціонує музей Миру, у Харківській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 28 Харківської міської ради – Музей миротворчого руху.

До абзацу 4 пункту 5:

У 2015 році в приміщенні комунальному закладі «Харківський історичний музей ім. М.Ф. Сумцова» відкрито постійно діючу виставку «АТО і Харківщина».

В якості експонатів представлені зразки снарядів різних видів озброєння, обмундирування українських військових, шеврони підрозділів, які беруть участь у антитерористичній операції, а також фотографії з місць бойових дій.

Особливе місце займає стенд з фотографіями бійців Харківської області та м. Харкова, які віддали своє життя за незалежність України. Зазначена виставка постійно поповнюється новими експонатами.

До абзацу 5 пункту 5:

З метою збереження історико-культурної спадщини українського народу Українським державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді у партнерстві з Департаментом, Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна, Харківською обласною станцією юних туристів 20-22 січня 2016 року традиційно проведено Х Всеукраїнську філософську історико-краєзнавчу конференцію учнівської молоді «Пізнай себе, свій рід, свій нарід». У роботі конференції взяли участь близько 300 юних краєзнавців із 14 областей України.

У лютому 2016 року у КЗ «Харківський центр дослідницько-експериментальної діяльності «Будинок учителя» традиційно функціонувала виставка дитячих творчих робіт «Мій біль – Афганістан». У ході виставки, присвяченої вшануванню учасників бойових дій на території інших держав, представлені кращі роботи учнів навчальних закладів. У межах виставки 16.02.2016 відбулася зустріч учнівської молоді (понад 200 осіб) із представниками Харківського міського союзу ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів).
Системно протягом навчального року організовувались відвідування студентами експозицій Харківського художнього музею та Харківського історичного музею.

У 2016 році Харківською обласною станцією юних туристів для 1120 учнів навчальних закладів організовано 28 навчально-тематичних автобусних екскурсій по місцях бойової слави за маршрутами: «Меморіали Харкова (Висота Маршала І.С. Конєва Дробицький Яр-Лісопарк)», «Соколово-Таранівка», «Аеродром імені Валентини Гризодубової у с. Коротич». Організовані та проведені екскурсії з відвідуванням закладів культури до населених пунктів Ахтирка, Деканька, Наталіно, Опішня, Пархомівка, Полтава, Петриківка, Сковородинівка, Старий Мерчик, Суми, Чугуїв, Шарівка.

З метою збереження історико-культурної спадщини українського народу Українським державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді у партнерстві з Департаментом освіти і науки облдержадміністарції, Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна, Харківською обласною станцією юних туристів 20-22 січня 2016 року традиційно проведено Х Всеукраїнську філософську історико-краєзнавчу конференцію учнівської молоді «Пізнай себе, свій рід, свій нарід».

Також додатково повідомляємо, що в рамках реалізації Стратегії розвитку національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-20120 роки в Харківській області Радою ректорів вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації Харківської області, Харківським університетським консорціумом, обласною студентською радою, з метою військово-патріотичного виховання, підтримки та розвитку студентського волонтерського руху протягом 2015/2016 навчального року відбулися такі найбільш значущі заходи:

- збір харківських молодіжних волонтерських рухів під гаслом «Приєднуйся»;

- створення обласного молодіжного волонтерського штабу для координації існуючих та новостворених волонтерських груп, проектів та ініціатив;

- студентська патріотична хвиля «Харків – це Україна. Україна понад усе», присвячена першій річниці Дня захисника України, в якій взяли участь понад 5 тис. студентів та курсантівз 31 вищого навчального закладуIII-IV р.а.;

- міжвузівські змагання з військово-прикладних видів спорту за участі студентів і курсантів з 26 вищих навчальних закладів на базі Національного університету цивільного захисту України.

Відкрито меморіальну дошку Євгену Котляру та пам’ятний знак Владиславу Зубенку – Героям України, Героям Небесної Сотні, випускникам Харківського національного університету радіоелектроніки та Українського державного університету залізничного транспорту.

У навчальних закладах, де навчалися воїни-земляки антитерористичної операції на сході України, проведено заходи щодо вшанування пам’яті 75 осіб: створено 43 куточки Слави щодо вшанування пам’яті 46 осіб, які загинули в зоні антитерористичної операції на сході України, встановлено 18 меморіальних дощок щодо вшанування пам’яті 18 осіб та – 7 стендів (вшанування пам’яті 10 осіб), 1 загальноосвітньому навчальному закладу присвоєно ім’я загиблого воїна, вчителя інформатики закладу – Олега Чепеленка.

Студенти взяли участь у благодійних акціях: «StudentsforPeaceandLove», «Допоможемо пораненим», «Від серця до серця», «Вища школа Харківщини – бібліотекам Луганської та Донецької області», «Рука допомоги дітям, які знаходяться в зоні АТО», «Віддай форму військовому – допоможи захистити Україну», Бал-маскарад «За мир», «Запали свічку пам’яті», «Від миру в родині – до миру в Україні».

21.05.2016 на базі КЗ «Харківський центр дослідницько-експериментальної діяльності «Будинок учителя» Харківської обласної ради Харківською обласною станцією юних туристів спільно з обласною Радою організації ветеранів України, Харківською міською організацією ветеранів України, обласною радою ветеранів антитерористичної операції на сході України проведено ХVІ урочистий збір учасників обласної військово-патріотичної акції «Слобожанські дзвони Перемоги». У заході взяли участь понад 200 учнів Харківщини. Матеріали акції «Слобожанські дзвони Перемоги» надруковані окремою збіркою.

Також, на виконання Стратегії розвитку національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-20120 роки, з метою проведення з представниками громадських організацій на території Харківської області всеукраїнських заходів спрямованих на національно – патріотичне виховання молоді до Міністерства молоді та спорту України направлено чотири проекти, а саме: «Всеукраїнський патріотичний вишкіл-гра «Козак-Квест» (головний партнер - ГО «Братство Козацького Бойового Звичаю «СПАС»); «Школа підготовки тренерів-вихователів з організації національно-патріотичних та військово-спортивних ігор для молоді» (головний партнер - ГО «Цивільний корпус «АЗОВ»); «Молодіжний соціальний проект щодо залучення національно-патріотичної активної молоді до діяльності у органи державної влади та органи місцевого самоврядування та підприємницький сектор «Школа практики для студентів «План Б» (головний партнер - БФ «Золотий пегас»); «Всеукраїнський форум підготовки молодіжних лідерів «Школа Лідерства Президента України» (головний партнер - ГО «Всеукраїнське студентське братство «Еліта Нації»).

За результатами конкурсного відбору, Міністерством молоді та спорту України та представниками громадськості погоджено 2 проекти, які будуть реалізовані на території Харківської області у травні та вересні поточного року: «Всеукраїнський патріотичний вишкіл-гра «Козак-Квест» (головний партнер - ГО «Братство Козацького Бойового Звичаю «СПАС») – травень; «Школа підготовки тренерів-вихователів з організації національно-патріотичних та військово-спортивних ігор для молоді» (головний партнер - ГО «Цивільний корпус «АЗОВ») – ІІ декада вересня.

14 -15 травня 2016 року на території Харківщини пройшла Всеукраїнська акція, спрямована на формування ціннісних орієнтирів і громадянської свідомості, «Козак-Квест», у якій взяли участь понад 200 осіб, у тому числи студенти 16 вищив (Національний університету внутрішніх справ, Харківський національного педагогічний університет імені Г.С.Сковороди, Національний фармацевтичний університет, Харківський університет Повітряних сил імені Івана Кожедуба, Харківський національний медичний університет, Харківський національний технічний університет імені Петра Василенка, Харківський державний університет харчування та торгівлі, Харківський національний університету радіоелектроніки, Національний університет цивільного захисту України, Харківський національний автомобільно – дорожній університет, Український державний університет залізничного транспорту, Національний університет імені Ярослава Мудрого, Комунальний заклад «Харківська гуманітарно-педагогічна академія», Харківський національний університет міського господарства О.М. Бекетова) та 25 тренерів, членів Громадського об'єднання «Братство козацького бойового звичаю «СПАС» з 14 областей України. Захід проведено при підтримці Міністерства молоді та спорту України.

В області створений та діє Центр національно-патріотичного виховання молоді (далі - Центр), основною метою якого є формування та реалізація державної політики з питань національно – патріотичного виховання та здійснення заходів щодо відродження та впровадження національно-патріотичного виховання молоді.