Інформація про стан виконання п. 2 доручення Прем’єр - міністра України від 29.10.2015 № 42198/1/1-15 до Указу Президента України від 13.10.2015 № 580 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки» стосовно виконання

До п. 4. Розроблення та затвердження обласних програм з національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2018-2021 роки відповідно до ціннісних орієнтирів та індикаторів ефективності, визначених в Указі Президента України від 13 жовтня 2015 р. № 580 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016 – 2020 роки».

Рішенням XVIII сесії VII скликання Харківської обласної ради від 06.12.2018 № 818- VII затверджено регіональну Програму національно-патріотичного виховання молоді на 2019-2023 роки (далі - Програма).

Програмою визначені напрями, шляхи та механізми розв’язання завдань національно-патріотичного виховання молоді в області.

Основними складовими національно-патріотичного виховання в області стали: громадянсько-патріотичне, військово-патріотичне, духовно-моральне виховання.

Програма охоплює сфери: освіта; наука; культура та мистецтво; профорієнтація на військові спеціальності; історія, краєзнавство; туризм; охорона довкілля; фізкультура, спорт, популяризація здорового способу життя; цивільна оборона; оборона України.

Відповідні Програма затверджені і обласними територіальними адміністративними одиницями.

До п. 5. Проведення освітньо-виховних, інформаційно-просвітницьких, культурологічних, міжнародних, науково-методичних заходів з національно-патріотичного виховання.

У Харківській області накопичено досвід роботи щодо формування у дітей і молоді толерантної поведінки, взаємоповаги, взаєморозуміння в полікультурному соціумі країни, виховання поваги до державної мови, традицій українського народу.

Управлінням у справах молоді та спорту обласної державної адміністрації, спільно з громадянським сектором області проведено:
• акцію «Шевченківськими шляхами», спрямовану на національно-патріотичне виховання молоді шляхом долучення до вшанування історично-культурної спадщини, на прикладі вивчення творчості знаного українського поета Т.Г. Шевченка;

• обласний вишкіл для підготовки тренерів-вихователів з організації національно-патріотичних ігор для молоді, із числа громадських активістів, які залучаються до організації і проведення Всеукраїнської військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). У вишколі прийняло участь 70 осіб з районних державних адміністрацій, міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад Харківської області;

• форум «Моя майбутня Україна», в якому прийняло участь 55 осіб з числа молоді, з метою привернення уваги до подій на Сході України та формування активної громадянської позиції, виховання у підростаючого покоління любові до України, патріотично-національної свідомості, мотивації підростаючого покоління до здорового образу життя, бажання створювати сильну, вільну і незалежну Державу;

• форум «Шляхами патріота. Григорій Сковорода», в якому прийняло участь 55 осіб з районних державних адміністрацій, міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад Харківської області;

• семінар-тренінг «Пласт. Від істоків до сучасності», в якому взяло участь 40 осіб з районних державних адміністрацій, міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад Харківської області. Учасники заходу мали змогу отримати теоретичні й практичні знання з питань здорового способу життя; засад національно-патріотичного виховання в Пласті, основних методів роботи з молоддю;

•наметовий табір «Черкас», в якому взяло участь 130 осіб з районних державних адміністрацій, міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад Харківської області. Учасники заходу мали змогу вдосконалити свої знання стосовно героїчних подій історії українського народу та використовувати їх в подальшому на практиці.

• акцію «Нащадки вільних», в якій прийняло участь 60 осіб з районних державних адміністрацій, міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад Харківської області.

• акцію «Обличчя незалежності»; наметовий табір «Слобідська січ - 2019», акцію «Шляхами пращурів» та інші.

Також, найактивніша молодь, представники громадського сектору, члени координаційних рад з національно-патріотичного виховання, волонтери, приймали участь в заходах: урочистості з нагоди відзначення Дня Соборності України, Дня пам’яті Героїв Крут, Дня Героїв Небесної Сотні, Дня народження Т.Г. Шевченка, з нагоди Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів, до Дня пам’яті та примирення та 73-я річниця Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, до Дня Скорботи, до Дня Конституції України, до Дня Державного Прапора України та до Дня незалежності України.

У 2019 році КЗ «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради для 2280 учнів закладів освіти області організовано:

• 57 навчально-тематичних автобусних екскурсій по місцях бойової слави за маршрутами: «Меморіали Харкова (Висота Маршала І.С. Конєва – Дробицький Яр – Лісопарк)», «Соколово-Таранівка», аеродром імені Валентини Гризодубової (с. Коротич);

• І (обласний) тур Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти «Край, в якому я живу». 3 учні переможці обласного туру конкурсу взяли участь у ІІ (всеукраїнському) турі (м. Тернопіль) та вибороли одно перше і два третіх місця.

У закладах професійної (професійно-технічної) освіти здійснюється робота з реалізації Всеукраїнського науково-просвітницького, історико-краєзнавчого проекту «Місця пам’яті Української революції 1917-1921 років», проводяться різні за формами та тематикою виховні заходи.

Спільно з обласною Радою організації ветеранів України, громадською організацією «Харківська обласна рада ветеранів АТО» традиційно проведено урочистий збір учасників обласної військово-патріотичної акції «Слобожанські дзвони Перемоги», присвячений 75-річчю визволення України від фашистських загарбників (узяли участь понад 300 осіб). Матеріали акції надруковані окремою збіркою.

Для системної реалізації завдань з національно-патріотичного виховання на Харківщині об’єднано зусилля Департаменту науки і освіти, Ради ректорів закладів вищої освіти Харківської області, Харківського університетського консорціуму, Харківської обласної студентської ради та громадських організацій. Питання щодо організації національно-патріотичного виховання постійно розглядається на нарадах різних рівнів: на колегії Департаменту науки і освіти, на нарадах керівників закладів освіти, на засіданнях Харківської обласної студентської ради.

У лютому 2019 року на історичному факультеті Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди відбувся навчально-практичний семінар для заступників директорів закладів професійної (професійно-технічної) освіти з навчально-виховної роботи за темою: «Краєзнавча робота в закладах професійної (професійно-технічної) освіти як складова роботи з національно-патріотичного виховання».

До 205-річчя від дня народження Тараса Шевченка у Харківському національному аграрному університеті імені В.В. Докучаєва відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Світова велич генія Тараса Шевченка». 7 студентів закладів вищої освіти стали переможцями фінального етапу ІХ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка та XIX Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.

У вищих закладах освіти, закладах професійної освіти проведені тематичні лекції, засідання у форматі «круглих столів» за темами: «Репресії 30-х років – об’єктивна необхідність чи злочин проти народу?», «Внутрішня політика радянського режиму кінця 30-х років», «Сталінський режим та «вороги народу», «Злочин без терміну давності», спрямовані на підвищення у молоді національної свідомості, збереження історичної пам’яті українського народу. У бібліотеках, музеях закладів освіти організовані тематичні виставки видань творів, історичних документів, експозицій з архівних фото-і художніх матеріалів, пов’язані з роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років: «Репресія мовою документів», «Минуле з гірким присмаком», «У світлі воскреслої правди».

Протягом звітного періоду в підпорядкованих фахових передвищих закладах мистецької освіти питання національно-патріотичного виховання було спрямоване на формування у студентів національної свідомості, любові до України, рідного краю, українського народу, виховання почуття причетності до історії країни, поваги до культури, звичаїв українського та інших народів. Також, системно проводились виховні заходи, спрямовані на активізацію роботи щодо протидії негативному впливу інформативної пропаганди іноземних та вітчизняних ЗМІ та об’єднання українського суспільства навколо ідей української державності, розбудову свідомого суспільства.

Відповідно до Планів роботи закладів освіти проведені інформаційно-просвітницькі виховні години та круглі столи за темами: «Захист України – конституційний обов’язок громадян», «День пам’яті героїв Крут», «Українська держава та її символіка», «Україна та НАТО: сучасний погляд української молоді», «Людина – звучить гордо», «Історія роду – історія України та краю», «Люди в погонах», «Крокуємо упевнено вперед дорогами своєї Батьківщини», «Волонтер – мирний воїн», тощо.

Також, організовані тематичні заходи до Дня українського козацтва, Дня захисника Вітчизни, до 74ї річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників, Дня Гідності та Свободи, Дня Соборності, пам’яті Небесної Сотні тощо, організовані зустрічі студентів з воїнами ООС, проведені екскурсії до історичного музею, Дробицького Яру.

Крім того, протягом 2018-2019 навчального року проведені традиційні конкурси на кращу художню роботу, присвячену історії боротьби українського народу за державний суверенітет та територіальну цілісність України, та конкурс плакатів «Героям Слава!», організовані перегляди та обговорення кінофільмів «Між Гітлером і Сталіним. Україна в ІІ Світовій війні» (2002 р., С. Новицький), «Війна – український рахунок» (2002 р, Я. Буковський), «1377 спалених заживо» (2009 р., І. Кравчишин), «ОУН-УПА. Війна на два фронти» (2006 р., А. Санченко), «Шлях довжиною 70 років) тощо.

Місцевими центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді було залучено працівників районних військкоматів, демобілізованих військовослужбовців, учасників антитерористичної операції, волонтерів та на базі оздоровчих таборів відпочинку проведено 12 заходів із урахуванням принципів національно-патріотичного виховання щодо сприяння спортивній і фізичній підготовці дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, які виховуються в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, а саме: спортивні ігри та естафети «Єдина країна – щаслива родина», «Захисник Вітчизни», «Служба у лавах української армії», «Козацькі розваги» (охоплено 238 осіб).

Крім того інформуємо, що місцевими центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді здійснюється соціальний супровід учасників АТО та членів їх сімей, спільно з Харківським обласним центром психологічної допомоги учасникам АТО надається психологічна підтримка учасникам АТО та членам сімей загиблих, проводиться інформування щодо можливості санаторно-курортного лікування в Україні та дружніх державах (на умовах договорів про співпрацю тощо). Організовано та проведено зустрічі учасників АТО з молоддю з метою покращення національно-патріотичного розвитку.

До п. 7. Розроблення методики проведення заходів щодо сприяння органами державної влади та органами місцевого самоврядування відродженню та збереженню народних промислів українців та корінних народів України.

Протягом звітного періоду Управлінням культури і туризму обласної державної адміністрації, Комунальним закладом «ОБЛАСНИЙ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА», структурними підрозділами в сфері культури районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міст, селищ та об’єднаних територіальних громад відповідно до планів роботи проводились культурно-мистецькі заходи календарно-обрядового спрямування, в межах яких організовувались виставки та майстер-класи народних промислів Слобожанщини. Зокрема, фестиваль обрядового та сучасного весільного дійства «Весілля в Малинівці+», мистецьких захід «ApPleinAir», «Сад пісень Сковороди», регіональний фестиваль-конкурс «Душі криниця», «Вертеп-Фест 2019», «Кроковеє коло», тощо.

Крім того, відповідно плану роботи ОБЛАСНИМ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИМ ЦЕНТРОМ КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА проводились: презентація дослідницько-видавничого проекту «Традиційне народне вбрання Харківщини», семінари з питання організації роботи з охорони нематеріальної культурно спадщини на місцевому рівні, обласний семінар-практикум «Слобожанське весілля: структура та особливості відтворення обрядодійства на сучасному етапі», фольклорно-етнографічні експедиції населеними пунктами області.

До п. 11. Організація систематичного проведення заходів з національно-патріотичного виховання дітей та молоді в закладах соціального захисту дітей: притулках для дітей та центрах соціально-психологічної реабілітації дітей.

З метою формування у вихованців закладів соціального захисту національної свідомості, почуття патріотизму, відродження духовності, любові до свого народу, його історії, культурних та історичних цінностей, гордості за минуле і сучасне, для дітей протягом 2019 року проводились виховні години, інтерактивні заняття на теми: «Героїчна спадщина запорізького козацтва - крок до майбутнього», «Історія символів нашої держави», «Звичаї – скарб українського народу», «Утверджую у собі людину – громадянина», «Великий дім – Україна» та інші.

До відзначення 100 річчя подій Української революції 1917-1921 років з вихованцями старшого віку проведено години спілкування на теми: «100- річчя Української революції», «Україна є і буде: революційна доба в Україні».

Відзначення обрядових дат у виховній роботі з дітьми протягом року є одним із значних напрямків роботи з обов’язковим залученням вихованців до підготовки та участі у святах: «Масляна, Масляна, яка ти красна!», «Миколая зустрічаймо в цей святий величний час», «Нащадки слави козаків» та інші.

Творчі вечори, концерти за участі вихованців проводились протягом 2019 року з метою відзначення найважливіших дат історії України: до Дня Конституції «Основи держави», Дня захисту дітей «Веселковий світ дитинства», Дня незалежності України «Всім серцем любить Україну свою», До Дня миру «Я голосую за мир!».

У закладах протягом року проводились Тематичні тижні: Шевченківський тиждень, Тиждень сім’ї, Пасхальний тиждень, Тиждень «Чорнобиль – наша біль», Тиждень сім’ї, Тиждень знань та інші.

За участі дітей проводяться конкурси малюнків¸ листівок, стіннівок з подальшою участю у виставках малюнків на теми: «Родина – душі берегиня», «Все починається з мами» та інші.

Діти закладів соціального захисту брали участь у виставках дитячої творчості, поробок з паперу та природного матеріалу на тему «Моє серце – Україні!».

Для вихованців закладів соціального обслуговування на базі Харківського обласного центру для ВІЛ-інфікованих дітей та молоді, Харківського обласного соціального гуртожитку для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування проведено заходи з національно-патріотичної тематики «Пам’ятаємо часи, що не повинні забути», «Незалежність України – свобода моя та твоя».

Мешканці Харківського обласного соціального гуртожитку приймали активну участь у міських та районних святкових заходах присвячених Дню Перемоги та Дню пам’яті та примирення (в якості волонтерів), пам’яті Героїв Небесної Сотні, Дню Конституції України та Дню незалежності України.

До п. 12. Сприяння організації реекспозицій в музеях України та музеях при навчальних закладах краєзнавчого, етнографічного та історичного профілю з метою посилення їх національно-патріотичного впливу через представлення інформації про український визвольний рух ХХ століття, Героїв Небесної Сотні, проведення антитерористичної операції, волонтерів, громадян, які зробили значний внесок у зміцнення обороноздатності держави.

У контексті підвищення рівня патріотичного виховання учнів важливою ланкою є розвиток діяльності 337 паспортизованих музеїв при закладах освіти, як осередків виховної роботи, із них: 114 музеїв широкого історичного профілю, 81 – військово-історичного, 52 – історії закладу освіти, 48 – етнографічного, 9 – літературного, 9 – краєзнавчого, 6 – музеїв хліба та голодомору. У тому числі в музеях широкого історичного та військово-історичного профілів існують розділи, присвячені різним сторінкам історії Другої світової війни, бойовим подіям на території інших держав та антитерористичної операції на сході України, оформлені фотовиставки «У житті завжди є місце подвигу», «Забуттю не підлягає», «Часи не обирають…». У музеї колишніх в’язнів нацистських концтаборів «Пам’ять» Харківської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 160 Харківської міської ради проводяться уроки пам’яті, зустрічі з колишніми в’язнями нацистських концтаборів, ветеранами Немишлянського району м. Харкова, учасниками локальних воєнних конфліктів.

40 музеїв області носять почесне звання «Зразковий музей». Музеї зберігають безцінну історико-культурну та етнографічну спадщину українського народу, яка має колосальний потенціал для освітньої діяльності. Засобами музейної педагогіки у дітей виховується активна громадянська позиція, відповідальність за свою державу, за світле майбутнє.

В приміщенні КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ «ХАРКІВСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ МУЗЕЙ ІМ. М.Ф. СУМЦОВА» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ працює постійно діюча виставка «Двічі присягу не дають». Виставка присвячена подіям антитерористичної операції та операції об’єднаних сил і містить інформацію та речі українських бійців, які загинули.

Крім того, працівники музею відповідно річного плану роботи читають лекції та проводять тематичні екскурсії до державних свят, подій для учнів та студентів закладів освіти міста та області. Зокрема, організовані пересувні виставки «Віків і волі вічні дзвони», «Шлях до Перемоги».

До п. 13. Виконання обласних програм з національно-патріотичного виховання дітей та молоді.

Управлінням у справах молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації здійснюється робота з національно-патріотичного виховання на території Харківської області у рамках Регіональної програми національно-патріотичного виховання молоді на 2019-2023 роки, затвердженої рішенням XVІII сесії VIІ скликання від 06.12.2018 року № 818-VIІ та Соціальної програми розвитку фізичної культури і спорту, молодіжних ініціатив та формування здорового способу життя у Харківській області на 2019 – 2023 роки, затвердженої рішенням XXІII сесії VI скликання від 06.12.2018 року № 819-VIІ зі змінами.

На виконання завдань Програми передбачено відповідне фінансування. Для виконання завдань Програми формується календарний план заходів на відповідний рік враховуючи пропозиції громадянського суспільства області. Зазначений план проходить обговорення на засіданні координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Харківській обласній державній адміністрації.

До п. 15. Оновлення фондів бібліотек національно-патріотичною літературою про мовно-культурну самобутність українського народу і героїзм у боротьбі за незалежність та територіальну цілісність держави.

Обласні бібліотечні заклади та бібліотеки районів області системно продовжували оновлення свої бібліотечних фондів. Серед нових видань значне місце посідає література національно-патріотичного та історико-національного спрямування.

До п. 16. Поширення соціальної реклами, спрямованої на консолідацію суспільства навколо захисту України, популяризацію військової служби, утвердження спадкоємності традицій борців за незалежність України, донесення достовірної інформації про роль Збройних Сил, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, у забезпеченні миру і стабільності в Україні.

З метою поширення соціальної реклами, спрямованої на консолідацію суспільства, створені куточки популяризації військової служби, які містять національну символіку, буклети, брошури, листівки з переліком соціальних гарантій для учасників АТО, контактні телефони обласних та районних військкоматів. До проведення заходів з національно-патріотичного виховання обласними закладами соціального обслуговування та місцевими центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Харківської області на базі спеціалізованих формувань «Школа волонтерів» було проведено 78 заходів за участю молодіжних громадських організацій і учасників антитерористичної операції, в яких прийняли участь вихованці прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу (охоплено 794 особи).

У закладах соціального обслуговування було організовано та проведено зустрічі дітей та молоді з учасниками бойових дій на Сході України і членів їхніх сімей, членів Героїв Небесної Сотні, куди були запрошені представники культури та активні громадські діячі, під час яких було організовано перегляд документальних фільмів і обговорення патріотичної позиції героїв України. Було організовано тематичні патріотичні виставки «Переможці», «Я знаю Конституцію», «Незалежність держави – наше майбутнє» у заходах взяли участь 175 осіб.

До п. 21. Сприяння висвітленню в засобах масової інформації питань, пов’язаних з виконанням плану дій щодо реалізації Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2017—2020 роки.

Про меморіальні заходи, присвячені Дню Героїв Небесної Сотні, що пройшли в Змієві, – розповіла районна газета «Вісті Зміївщини» (28.02 – ст. «Люди, що тримають українське небо»). Участь у них взяли керівники міста, представники трудових колективів, волонтери, учасники АТО, учні шкіл.

У фойє районного Будинку культури була розгорнута експозиція фотоматеріалів і артефактів часів Революції Гідності. Пам’ять загиблих на Майдані вшанували хвилиною мовчання. Газета нагадала, що за підтримки голови райдержадміністрації у районі триває показ короткометражних художньо-ігрових фільмів, відзнятих членами Союзу молодих кінематографістів України «10 Муза» в рамках національно-патріотичного проекту «Слава Україні! – Героям Слава!» відповідно до Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016–2020 роки за підтримки Міністерства оборони, Міністерства освіти і науки, Міністерства молоді і спорту, Державного комітету телебачення та радіомовлення, літературного конкурсу «Коронація Слова». Всі вони об’єднані тематикою героїзму та патріотизму сучасного українця.

У рамках проекту «Український патріот», який нещодавно започаткувала 92-га окрема механізована бригада, славетну військову частину відвідали учні Чугуївського НВК № 6 ім. І. Кожедуба, – проінформувала районна газета «Вісник Чугуївщини» (16.03 – ст. «Український патріот»).

Газета підкреслює, що така цікава екскурсія допоможе старшокласникам свідоміше ставитися до мужньої професії захисника Вітчизни, впевненіше визначитися із власним подальшим життєвим шляхом. А гостинні військовослужбовці 92-ї ОМБр планують регулярні подібні зустрічі з молоддю не тільки Чугуївщини, а й всієї Слобожанщини, пропагуючи військово-патріотичне виховання підростаючого покоління, готуючи гідну зміну.

Вже доброю традицією стали зустрічі учнів Новоолександрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів з воїнами-земляками – учасниками АТО, – поінформувала районна газета «Вісник Великобурлуччини» (26.04 – ст. «Зустріч з воїном АТО»).

Про те, що національно-патріотичне виховання є стратегічним напрямком виховної роботи у Балаклійської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 6, – розповіла районна газета «Вісті Балаклійщини» (28.05 – ст. «З Україною в серці»).

Міськрайонна газета «Вісник Чугуївщини» (01.06 – ст. «Національно-патріотичне виховання в 92-й ОМБр») поінформувала, що 28 травня поточного року відбулося чергове засідання Координаційної ради з національно-патріотичного виховання при Харківської облдержадміністрації на базі 92-ї ОМБр ЗСУ в сел. Клугино-Башкирівка.

Районна газета «Вісник Богодухівщини» (28.06 – ст. «Третій рік поспіль») повідомила, що на базі комунального закладу «Ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою «Патріот» Харківської обласної ради відбулося урочисте закриття ІІ (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), який проходив у формі наметового таборування.

Газета підкреслює, що саме у таких таборуваннях формується воїнський дух, перевіряється справжня дружба, випробовується характер. Учасники гри показали істинний патріотизм та готовність у будь-яку мить стати на захист свободи та незалежності України. Отже, рій юних джур «Ось так!» Шарівської ЗОШ І-ІІІ ступенів третій рік поспіль захищає честь району на обласному етапі гри «Сокіл» («Джура») і третій рік поспіль опиняються в трійці кращих.

Всі заходи висвітлюються також на офіційний сайтах та соціальній мережі.

До п. 22. Організація та проведення у бібліотеках книжкових виставок, презентацій видань, інших заходів, спрямованих на висвітлення інформації про героїчні вчинки воїнів — учасників антитерористичної операції, волонтерів та громадян, які зробили значний внесок у зміцнення обороноздатності держави.

В читальних залах обласних бібліотек створені книжкові виставки: «Українська мова в моєму серці» (до Року української книги); «Захист Вітчизни – справа героїв», «На захисті України» (до Дня Збройних Сил України); «Україна: історія незалежності» (до Дня Соборності України), «Єднаймо душі словом Кобзаря», «Героїв стежина – від батька до сина» (до Дня українського добровольця»), «Перемога в серцях поколінь» (до Дня пам’яті і примирення) тощо.

В ОБЛАСНОМУ КОМУНАЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ «ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ» протягом звітного періоду продовжився збір та постійне експонування особистих речей воїнів ООС, артефактів війни.

До п. 23. Реалізація Всеукраїнського історико-краєзнавчого проекту до 100-річчя Української революції 1917—1921 років «Місця пам’яті Української революції».
Визнаючи значимість Української революції 1917-1921 років, високо оцінюючи внесок у цю історичну подію українського народу, віддаючи належне вшанування пам’яті її учасників, у закладах освіти області проведено тематичні заходи, а саме:

- уроки пам’яті, лінійки-реквієми, учнівські конференції, семінари за темами: «Українська революція: головні події, постаті», «Українська революція 1917-1921 років. Крізь призму історії», «Історичне значення Української революції 1917-1921 років», «Українська революція. Перша світова війна», «Лютнева революція. Формування Центральної Ради», «Утворення Української Народної Республіки», «Боротьба на заході країни: Західно-Українська Народна Республіка», «Політичні сили в боротьбі за владу в Україні», «Держава і право України 1917-1920», «Українська державність у 1917-1919 роках», «Сучасна історіографія національно-демократичної революції в Україні 1917-1920 років», «Боротьба за українську державність (квітень 1918 р. – 1921 р.)», «2017 рік – Рік Української революції 1917-1920 років», «Затвердження Тризуба державним гербом УНР» (Богодухівський, Балаклійський, Красноградський, Сахновщинський, Шевченківський, Чугуївський, Харківський, Золочівський райони, м. Люботин, м. Ізюм, м. Чугуїв, м. Первомайський);

- години спілкування, засідання у форматі «круглих столів» за темами: «Міхновський М.І. – ідеолог державної незалежності України, засновник і перший ідеолог українського націоналізму», «Лютнева революція 1917 року й Україна. Початок Української революції. Утворення Української Центральної Ради (УЦР)», «Михайло Грушевський. Українські політичні партії. Український національний Конгрес. Початок українізації армії. Вільне козацтво», «Україна – соборна, сильна, вільна», «На сторожі прав і вольностей Української землі», «Україна в боротьбі за збереження державної незалежності (1918-1920 років)», «Заснування Української академії наук», «Чому Україна не змогла здобути незалежність у 2017-2021 роках?» (Нововодолазький, Великобурлуцький, Валківський, Богодухівський, Дергачівський, Краснокутський, Первомайський райони, м. Ізюм, м. Люботин, м. Куп’янськ, м. Лозова);

- перегляд та обговорення фільму «Холодний яр».

У бібліотеках (музеях) закладів освіти функціонують постійно діючі тематичні виставки видань творів, історичних документів, експозиції з архівних фото- і художніх матеріалів, що ілюструють події Української революції 1917-1921 років, діяльність провідних діячів визвольного руху.

На базі Харківського державного автотранспортного коледжу відбулась обласна студентська науково-теоретична конференція «Сторіччя української революції: актуальні проблеми державотворення України». Теми, обрані студентами, присвячені ролі жінок у подіях Першої світової війни та Української революції; діяльності Національної Академії Наук; 100 – річчю Акту Злуки Українських земель; Державному центру УНР в екзині (1921 – 1992 рр.) тощо.

За участю науково-педагогічних працівників та студентської молоді в Українській інженерно-педагогічній академії проведено лекцію «Вірність історичній правді: значення Української революції 1917-1921 років», семінари «Визначні діячі Української революції 1917-1921 років» та «Універсали Української Центральної Ради: значення та уроки цих подій».

У Комунальному закладі «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради відбулася студентська конференція «Українська Центральна Рада на чолі української національно-визвольної революції».

На базі Українського державного університету залізничного транспорту відбулася науково-практична конференція, присвячена початку Української національно-демократичної революції, а також засідання дискусійного клубу на тему «Національна ідентифікація в епоху глобалізації».

У Комунальному закладі «Харківський вищий коледж мистецтв» проведено виставку-хроніку «Українська Центральна Рада та її універсали: факти і коментарі» та організовано обговорення відеофільму «Хроніка української революції».

В Харківській області розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 28.08.2018 № 503 створена обласна науково-редакційна група для підготовки матеріалів до проекту «Місця пам’яті Української революції 1917-1921 років». До складу зазначеної групи увійшли представники Управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації та ОКЗ «Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини». На даний час продовжується відповідна робота щодо підготовки матеріалів до проекту «Місця пам’яті Української революції 1917-1921 років».

До п. 25. Сприяння увічненню пам’яті борців за незалежність України у XX столітті, осіб, які брали участь у захисті суверенітету та територіальної цілісності України, а також в антитерористичній операції на сході України, шляхом найменування чи перейменування в установленому порядку на їх честь об’єктів топоніміки, навчальних закладів, установлення пам’ятних знаків і меморіальних дощок.

У закладах освіти Харківщини проведено заходи щодо вшанування пам’яті 137 воїнів-земляків, які загинули на території антитерористичної операції на сході України, а саме:

- на фасадах 54 закладів загальної середньої освіти, де навчалися воїни, які загинули на території АТО, встановлено 58 меморіальних дощок щодо вшанування пам’яті 59 осіб;

- у приміщенні Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна встановлено меморіальну дошку щодо вшанування пам’яті 4-х випускників вищого навчального закладу, які загинули на території АТО;

- у приміщеннях 24 закладів загальної середньої освіти встановлено 24 пам’ятні стенди;

- у Харківському національному університеті Повітряних Сил імені І.Кожедуба встановлено 1 стенд щодо вшанування пам’яті воїнів-випускників вищого закладу освіти.

- відповідно до рішення XLVсесії Близнюківської районної ради від 10.09.2015 № 820-VІ Лукашівській ЗОШ І-ІІІ ст. Близнюківської районної ради присвоєно ім’я випускника, вчителя закладу Олега Чепеленка.

- у приміщеннях 42 закладів освіти встановлені пам’ятні знаки, щодо вшанування пам’яті 48 воїнів.

Усього в закладах освіти області створено 48 куточків Слави (Пам’яті) щодо вшанування пам’яті 48 осіб, які загинули на території антитерористичної операції на сході України, встановлено 59 меморіальних дощок щодо вшанування пам’яті 62 осіб та – 25 стендів (вшанування пам’яті 27 осіб).

До п. 33. Вивчення сучасних виховних систем, узагальнення та поширення найкращого досвіду з національно-патріотичного виховання дітей та молоді.

На регіональному рівні діє обласна програма розвитку освіти «Новий освітній простір Харківщини» на 2019-2023 роки, затверджена рішенням обласної ради від 06.12.2018 № 817-VІІ, відповідно до якої реалізуються заходи щодо організації національно-патріотичного виховання, розвитку та використання української мови.

Підготовлено регіональний освітній проект «Підтримка діяльності закладів загальної середньої освіти Харківської області з навчанням мовами національних меншин в галузі багатомовної освіти». Мета проекту: створити оптимальні умови для зміцнення та утвердження державної мови у системі багатомовної освіти, допомогти учням знайти зв'язок між різними навчальними дисциплінами й створити цілісну картину тем, що вивчаються в умовах білінгвальної освіти, удосконалювати їхні знання з української мови за допомогою інших шкільних дисциплін, підтримати й посилити співпрацю вчителів, які викладають у закладах загальної середньої освіти з мовами національних меншин.

До п. 35. Залучення до діяльності обласних координаційних рад з питань національно-патріотичного виховання східних і південних регіонів України громадських активістів з інших регіонів України, які мають досвід у сфері національно-патріотичного виховання дітей та молоді.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №999 «Про затвердження Типового положення про координаційну раду з питань національно-патріотичного виховання при місцевій державній адміністрації» у Харківській області розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 12.01.2016 № 6 утворено координаційну раду з питань національно-патріотично виховання та затверджено Положення про координаційну раду з питань національно-патріотично виховання при Харківській обласній державній адміністрації, затверджено її персональний склад у кількості 49 осіб із числа представників громадських організацій, державних установ та інших соціальних інституцій, що опікуються питанням національно-патріотичного виховання.

Протягом звітного періоду проведено 7 засідань координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Харківській обласній державній адміністрації, в тому числі 5 виїзних (3 з яких на території вишів Харківської області (Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Харківська державна академія культури, Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди), 1 на території 92-ї окремої механізованої бригади Чугуївського району Харківської області та 1 на території Національного парку «Гомільшанські ліси», під Змієвим Курганом Зміївського району Харківської області).

До п. 36. Забезпечення проведення тижнів правової освіти та національно-патріотичного виховання, спрямованих на розвиток у дітей та молоді почуття власної гідності, усвідомлення своїх прав і обов’язків у суспільстві.

У рамках право просвітницького проекту «Я маю право» у закладах загальної середньої освіти області проведені тижні правової освіти:

- бесіди за темами: «Мої права», «Правила і закони суспільного життя», «Статуси і ролі особистості в соціумі: правовий аспект»;

- засідання у форматі «круглих столів» за темами: «Порушення прав людини: експлуатація та торгівля», «Права особистості та суспільні обов’язки на захисті суверенності й державності України», «Основні права і обов’язки сучасного громадянина України»;

- тематичні виставки літератури, документів, тематичних стендів за темами: «Закон і ми», «Освіта та право».

У закладах освіти області проведені тижні національно-патріотичного виховання, у рамках яких відбулися:

- уроки мужності, лекції, семінари, бесіди, святкові концерти за участі учасників Революції гідності, ветеранів війни та військової служби, учасників українського визвольного руху, членів сімей загиблих (померлих) воїнів за темами: «Односельці – учасники антитерористичної операції на сході України», «Історії воїнів АТО: Ми боремося за українську землю», «Біля мужніх людей схиляю коліно», «В єдності сила українського народу»;

- засідання у форматі «круглих столів» із питань вивчення воєнно-політичної історії України та історії українського війська, за темами: «Тільки тим історія належить, хто за неї бореться й живе», «Запах війни», «Лиш тільки той достойний слави і свободи, хто кожен день за них іде у бій».

У рамках правопросвітницького проекту «Я маю право» у закладах професійної (професійно-технічної) освіти проведені:

- за участю працівників міських (районних) бюро правової допомоги проведено відеолекторії на тему: «Попередження правопорушень та злочинів у молодіжному середовищі»;

- зустрічі учнів з фахівцями центрів соціальних служб для сім’ї, центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги;

- зустрічі учнів з фахівцями Юридичного Департаменту Харківської обласної державної адміністрації «Адміністративна та кримінальна відповідальність неповнолітніх»;

- лекції «Як протидіяти домашньому насильству»;

- тренінги «Торгівля людьми – порушення прав людини»;

- виставки літератури за загальною темою «міжнародне та українське право з питань захисту прав людини»;

- соціологічні опитування «Що ми знаємо про свої права та обов’язки».

До п. 37. Проведення разом з громадськими організаціями заходів, тематичних змін національно-патріотичного спрямування у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку.

Для організації співпраці позашкільних навчальних закладів та дитячих закладів оздоровлення та відпочинку в період літньої оздоровчої кампанії 2019 року в районах (містах), ОТГ області затверджені начальниками місцевих органів управління освітою спільні плани роботи, у яких передбачено проведення різноманітних форм виховної, навчальної та пізнавальної діяльності, враховано вікові особливості дітей, їх творчий, інтелектуальний і фізичний потенціал. В області відпрацьована система співпраці закладів позашкільної освіти з дитячими закладами оздоровлення та відпочинку. Планами роботи таборів передбачено проведення різноманітних екскурсій, гурткової роботи, майстер-класів, заходів з підвищення рівня національно-патріотичного виховання.

Маршрутно-кваліфікаційна комісія, що функціонує при КЗ «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради, протягом червня-серпня 2019 року здійснила випуск 34 туристських груп у походи до Карпат, по Харківській, Полтавській, Запорізькій та Сумській областях, в яких брали участь 357 дітей.

Значна увага у таборах оздоровлення та відпочинку приділялась патріотичному вихованню дітей. З нагоди відзначення 23-й річниці Конституції України проведені просвітницькі тематичні заходи, що спрямовані на виховання в молодого покоління поваги до Конституції України, формування правової культури, здобуття знань про конституційні права, свободи та обов’язки громадян України, історію вітчизняного конституційного права, а саме: години спілкування за темами: «Конституція України і права людини», «Права і сучасність»; засідання «круглих столів», диспути за темами: «Досягнення українського суспільства на шляху побудови демократичної, соціальної і правової держави», «Конституція України – фундамент правової держави», «Права людини: від шкільних зошитів до реального життя», «Конституція і розбудова демократичної держави», «Сьогодення України – яке воно є?». До Дня Державного Прапора України у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку проведено тематичні заходи, присвячені історії становлення й утвердження державних символів України, а саме: лінійки «День Державного Прапора України», «Ми живемо на Україні»; бесіди, засідання у форматі «круглих столів» за темами: «Державні символи України: історія і сучасність», «Я – людина. Ми – родина. Дім наш - Україна», «Місце української держави у світовій спільноті», що висвітлюють історію становлення та утвердження державних символів України, їх статус і функції та спрямовані на формування правової культури в учнів у ставленні до державної символіки; виставки дитячих малюнків, плакатів, стіннівок «Україна рідна – мила сторона», «Моя рідна Україна». До 28-ї річниці незалежності України, з метою висвітлення історії розвитку України як правової, соціальної, демократичної країни у закладах оздоровлення та відпочинку області тематичні заходи: бесіди, години спілкування за темами: «Сьогодні ми діти, юнацтво – завтра громадяни України», «Україна – 28-й рік державотворення: досягнення та перспективи євроінтеграції», «Незалежність України: від ідеї до реалії», «Досягнення і перспективи незалежної України», присвячені історичним діячам та видатним етапам в історії України; інтелектуальні чемпіонати «Українське державотворення від давнини до сьогодення», «Моє дитинство в незалежній Україні», спрямовані на виховання в дітей уміння жити і працювати в сучасному громадянському суспільстві; творчі проекти «Славетні постаті України», «Сім чудес України», «Видатні жінки України».

У 2019 році на території Харківської області працювало 23 стаціонарних дитячих заклади оздоровлення та відпочинку, якими впроваджувалися відповідні програми та заходи, спрямовані на національно-патріотичне виховання дітей.

Основною метою проведення національно-патріотичних заходів у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку стало:

- виховання любові до рідної землі, українського народу, шанобливого ставлення до його культури;

- поваги до культури всіх народів, які населяють Україну;

- формування у дітей та молоді патріотичної свідомості та готовності до виконання громадянського і конституційного обов’язку щодо захисту національних інтересів України;
- профілактика негативних проявів поведінки, злочинності, наркоманії, алкоголізму серед дітей та молоді.

В закладах реалізується програма національно-патріотичного виховання дітей і молоді, яка входить до планів виховної та відпочинкової роботи з дітьми, святкування державних свят літа: Трійці, Дня Конституції, Дня Незалежності, Дня Прапора України. Особлива увага на цих святах приділяється вихованню патріота.
Крім того, на кожній зміні проводяться заходи з українськими звичаями та традиціями: «Свято Івана Купала», «Марш вишиванок», «Козацьке коло». Сценарії свят складаються з урахуванням історичних перемог українського народу та образу непереможного духа українського героя. Проводяться бесіди з національно-патріотичного виховання, зустрічі з героями – учасниками АТО, відвідування меморіальних комплексів.

До п. 39. Сприяння проведенню культурно-мистецьких заходів, що відтворюють події з історії України.

У Комунальному закладі «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» 18 січня 2019 року відбулося ІV обласне свято-фестиваль дитячих фольклорних колективів «Щедрий вечір» за підтримки Харківського обласного відділення Всеукраїнського об’єднання ветеранів, з метою активізації краєзнавчої роботи, розширення художньо-естетичного та краєзнавчого напрямків позашкільної освіти, підтримки юних обдарувань, виконавців, краєзнавців і народознавців, які збирають, досліджують, вивчають звичаї та традиції Слобожанського краю. Яскраві обрядові дійства новорічно-різдвяного циклу, вокальні виступи колядування та щедрування Слобожанщини у двох номінаціях «Обрядова дія» та «Гуртове виконання» представили 19 творчих колективів закладів освіти області (понад 250 осіб).
З метою гідного вшанування подвигу учасників Революції Гідності, увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні у закладах загальної середньої освіти області проведені тематичні заходи:

- години спілкування, уроки мужності за темами: «Герої нашого краю – патріоти України, єдиної суверенної держави», «Герої сьогодення», «Подвиг, що непідвладний часу», «Небесна Сотня – то в душі вогонь», «Янголи не вмирають», «Вічна пам'ять синам України, що стали героями в наших очах», «Революція гідності: ідеали демократії, європейське майбутнє України», спрямовані на висвітлення патріотизму громадян, які в лютому 2014 року на Майдані постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини;

- у музеях (бібліотеках) оформлені тематичні виставки художньої літератури, фотовиставки експозицій за темами: «Україна в боротьбі за державність», «В єдності сила народу», «І пам'ять серця, і вічний смуток», «Революція гідності», «Герої не вмирають… Просто йдуть…»;
- організовано перегляд фільмів про події в Україні восени 2014 року та в листопаді 2013 року «Перша смерть» (повість про тих, хто загинув за свободу і за свою державу), «Самооборона» (спогади учасників як виникла самооборона Майдану), «Небесна Сотня» (спогади очевидців про революційні події в Україні в листопаді 2013 року), «Палюча зима: боротьба України за свободу».

З метою гідного вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, увічнення пам’яті про загиблих воїнів, жертв війни та з нагоди 74-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (09.05.2019) у навчальних закладах області проведено тематичні заходи під гаслом «1939-1945. Ніколи знову», а саме:

- лекції, засідання у форматі «круглих столів», вечори пам’яті, за темами: «Україна у Другій світовій війні», «Ветеран у родині», «Дякуємо за мир, мужність і відвагу крізь покоління!»;

- уроки пам’яті «Війна і пам'ять поколінь», присвячені 74-й річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (07.05.2019-08.05.2019);

- учнівські конференції з історії Другої світової війни за темами: «Друга світова війна в історії мого краю», «Жіночі історії війни: вони боролися за українську землю», «Мужність і відвага крізь покоління», «Одна на всіх перемога», присвячені ролі українського народу у Другій світовій війні (Нововодолазький, Зміївський, Дворічанський, Валківський, Борівський, Балаклійський райони, м. Люботин, м. Первомайський, м. Куп’янськ);

- виставки художніх творів, творів мистецтва, історичних документів, експозицій з архівних фото - і художніх матеріалів, що висвітлюють події часів Другої світової війни за темами: «Уклін живим, загиблим – слава», «Пам’ятай минуле заради майбутнього», «Тільки пам'ять не сивіє», «Зв'язок поколінь засобами мистецтва»;

- урочисті лінійки «1939-1945 роки пам’ятаємо! Перемагаємо!» із вшанування пам’яті загиблих воїнів у Другій світовій війні;

- бесіди «Коли і за що були встановлені військові нагороди? Що стоїть за кожною нагородою…», «Ордени і медалі моєї родини» (м. Люботин, м. Куп’янськ, Барвінківський, Великобурлуцький, Краснокутський, Вовчанський, Золочівський, Харківський райони, заклади освіти інтернатного типу обласного підпорядкування);

- вечори-реквієми «І в звуках пам'ять відгукнеться», «На безіменній висоті», «З тобою, краю мій солов’їний, іду дорогами війни»;

- акції «Чистий обеліск», «Пам'ять» (упорядкування поховань воїнів, загиблих під час Другої світової війни), «Ветеран живе поруч», «Милосердя».

З метою вивчення героїчних сторінок історії українського народу періоду Другої світової війни в закладах загальної середньої освіти Красноградського, Дергачівського, Краснокутського, Харківського, Балаклійського, Чугуївського районів проведені учнівські конференції, семінари за темами: «Якою ціною було завойоване щастя…», «Пам'ять про війну як застереження від її повторення», «У війни не жіноче обличчя», «Жінки у Другій світовій війні. Життя і долі», «Місія жінки: від опіки родини до захисту Батьківщини», «Фронтові дороги», спрямовані на формування в учнів особистісно-ціннісного ставлення до подій Другої світової війни.

За традицію голови Ради ветеранів та профспілкового комітету, головний редактор газети «Світоч знань» Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. П. Василенка відвідали ветеранів – колишніх співробітників університету. Вони подякували за героїзм і мужність, проявлені в роки війни, за трудові досягнення і вручили кожному подарунки від ректорату, профспілкового комітету та Ради ветеранів.

Бібліотекою Харківського національного університету внутрішніх справ презентовано розгорнуті книжково-ілюстративні експозиції: «Перемога у Другій світовій: внесок України» та «Подвиг. Перемога. Пам’ять!». Експозиції містять понад 100 видань та фотоматеріалів про світову війну, про вшанування подвигу народів, про внесок України у Перемогу антигітлерівської коаліції.

До п. 43. Проведення шкільних, районних, міських, обласного етапів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).

Відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 26.04.2019 № 240 «Про організацію проведення ІІ (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у 2019 році» у всіх районах/містах, ОТГ області у квітні-травні 2019 року відбувся І етап гри. З 10 по 14 червня 2019 року на базі комунального закладу «Ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою “Патріот”» Харківської обласної ради проведені фінальні змагання ІІ (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у формі підсумкового наметового таборування. Учасники ІІ (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») під час наметового таборування з 10 по 14 червня 2019 року брали участь у різноманітних конкурсах та змаганнях: «Впоряд», «Стрільба», «Військово-спортивна смуга перешкод», «Ватра», «Збирання та розбирання автомата», «Рятівник», «Відун», «Таборування», «Туристська смуга перешкод». Організовані військово-тактичні заняття у 92 окремій механізованій бригаді та 203 навчально-авіаційній бригаді Харківського національного університету Повітряних Сил ім. І. Кожедуба.

За підсумками змагань суддівською колегією ІІ (обласного) етапу гри «Сокіл» («Джура») визначені переможці: І місце: рій імені Якова Острянина (м. Чугуїв), рій «Безстрашні мурахи» (Нововодолазька об’єднана територіальна громада); ІІ місце: рій «Смерека» (Балаклійський район), рій «Ось так!» (Богодухівський район), ІІІ місце: рій «Чугуївські побратими» (Чугуївський район).

За рішенням суддівської колегії та таборової старшини ІІ (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») право представляти Харківську область на ІІІ (Всеукраїнському) етапі Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») делеговано рій «Безстрашні мурахи» Нововодолазької об’єднаної територіальної громади. Усі заходи щодо організації ІІ (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у 2019 році» проведені на належному рівні.

З 3 по 14 липня 2019 року відбувся ІІІ (Всеукраїнський) етап дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), який проходив на базі дитячого центру соціальної реабілітації «Перлина Придніпровʼя» (с. Орлівщина Новомосковський район, Дніпропетровська область). П`ятий рік поспіль Харківську область у ІІІ (Всеукраїнському) етапі гри «Сокіл» («Джура») представляв переможець обласного етапу – рій «Безстрашні мурахи» Нововодолазького ліцею № 3 Нововодолазької селищної ради. За підсумками змагальної частини рій «Безстрашні мурахи» посів І місце у змаганні «Стрільба з пневматичної зброї», ІІ місце – в інтелектуальній грі-вікторині «Відун» і ІІІ місце – у «Саперній підготовці», здобувши таким чином три кубки. Також представники рою «Безстрашні мурахи» визнані найкращими у стрільбі з автомата АК-74, посіли 5-ті місця у конкурсах і змаганнях: «Рятівник», «Військова смуга перешкод», «Пластун» та 6-те місце – у «Таборуванні».

«Безстрашні мурахи» в черговий раз підтвердили статус одного з найкращих та найсильніших роїв останніх років в Україні.

До п. 44. Проведення громадських обговорень регіональних заходів з національно-патріотичного виховання дітей та молоді.

Управлінням у справах молоді та спорту облдержадміністрації у тісній співпраці з громадськими організаціями розроблено та направлено до Києва 7 проектів щодо проведення на території Харківської області всеукраїнських заходів з національно - патріотичного виховання спільно з інститутами громадянського суспільства.
До п. 45 Сприяння розвитку пластового (скаутського) руху в Україні.

На засіданні Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Харківській обласній державній адміністрації, яке відбулося 27 березня 2019 було одностайно підтримано ініціативу Харківського обласного осередку молодіжної організації «Пласт - Національна скаутська організація України» щодо всебічного сприяння розвитку пластового руху в районах, містах обласного значення, об’єднаних територіальних громадах Харківської області.

Для створення пластових центрів у всіх містах і селах Харківщини із залученням районних державних адміністрацій та територіальних відділень ЗСУ, з метою всебічного сприяння, подальшого розвитку та забезпечення систематичної роботи пластового руху в регіоні Управлінням у справах молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації надіслано листи до районних державних адміністрацій, міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад Харківської області.

Протягом березня-квітня 2019 року у закладах освіти для старшокласників відбулися засідання у форматі «круглого столу» за темою «Мета, принципи і методи скаутського руху», під час яких учнями обговорено умови та засади формування скаутських організацій.

До п. 46. Сприяння діяльності клубів, центрів національно-патріотичного виховання дітей та молоді, позашкільних навчальних закладів, які здійснюють національно-патріотичні заходи.

З 23 по 27 квітня 2019 року в Комунальному закладі «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» традиційно функціонувала обласна виставка дитячих творчих робіт «Чорнобиль – довгий слід трагедії», організована Департаментом науки і освіти, яку відвідали близько 1000 учнів закладів освіти. У межах виставки відбулися зустрічі учнів із представниками Харківської міської громадської організації «Союз Чорнобиль».

З 3 по 7 травня 2019 року у Шевченківському районі, поблизу села Гетьманівка, традиційно відбувся 18 обласний зліт юних туристів-краєзнавців – активістів руху учнівської молоді «Моя земля – земля моїх батьків». У зльоті взяли участь 217 учнів закладів загальної середньої освіти із 15 районів та об’єднаних територіальних громад Харківщини. Юні краєзнавці змагалися у двох вікових групах за такими видами: туристсько-краєзнавчий маршрут, техніка пішохідного туризму. Керівники команди Дворічанського району провели урочисту посвяту в туристи учнів, які вперше стали учасниками обласного зльоту. На довго запам’ятаються дітям травневі вечори під зоряним небом біля туристського вогнища, які згуртували їх і дали наснагу на добрі діла. Проведення традиційного обласного зльоту юних туристів-краєзнавців стало перевіркою вже набутих знань та вмінь юних туристів, сприяло підвищенню національно-патріотичного виховання дітей, відновленню національної пам’яті, формуванню шанобливого ставлення до історії українського народу. Усі призери змагань отримали грамоти, а переможці у загальному заліку – кубки.

07 травня 2019 у Комунальному закладі «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» традиційно відбулося свято патріотичної пісні «Молодь України» та організовані зустрічі вихованців Палацу з ветеранами Другої світової війни за темою «Відновлення роботи Комунального закладу «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» в перші післявоєнні роки».

18 травня 2019 року Комунальним закладом «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради спільно з Департаментом науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації, обласною Радою організації ветеранів України, громадською організацією «Харківська обласна рада ветеранів АТО», Харківською міською громадською організацію «Чорнобиль Ноосфера» проведено урочистий збір учасників обласної військово-патріотичної акції «Слобожанські дзвони Перемоги», присвячений 75-річчю визволення України від фашистських загарбників. Цього року в обласній акції взяли участь 197 учнів закладів освіти із усіх районів, міст та об’єднаних територіальних громад Харківщини. Учасники акції збирали матеріали за напрямами: «Війна у спогадах очевидців», «Стежки, що опалені війною», «Ми вічно будемо пам’ятати і вам забути не дамо», «Герої не вмирають», «Чорнобиль, події, долі, пам’ять», «Афганістан – наш біль». Матеріали акції «Слобожанські дзвони Перемоги» надруковані окремою збіркою, яку разом з грамотами отримали всі учасники урочистого збору.

У закладах позашкільної освіти проводиться експедиція учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна» за напрямами: «З попелу забуття», «Духовна спадщина мого народу», «Козацькому роду нема переводу», «Із батьківської криниці». Учасники експедиції вивчають родинні традиції і свята, обряди, здійснюють дослідження духовних джерел українського народу, козацької доби, періоду Другої світової війни, проводять зустрічі із свідками цих подій, записують їх спогади, вивчають документальні свідчення.

До п. 47. Сприяння проведенню національно-патріотичних заходів органами учнівського, студентського самоврядування.

Значну увагу лідери учнівського самоврядування області приділяють вихованню патріота і громадянина України. З 2014 року Харківською обласною радою старшокласників реалізується проект «Допоможи герою АТО» у районах (містах) області, в рамках якого відбуваються акції «Повертайся живим», «Лист пораненому». Під час проведення заходів проекту відбуваються зустрічі з воїнами Збройних Сил України, Національної гвардії України, концертні виступи, діти та учнівська молодь пишуть листи воїнам із подякою за мужність, виробляють сувеніри-обереги, збирають солодощі.

У Державному закладі професійної (професійно-технічної) освіти «Харківське вище професійне училище швейного виробництва та побуту» проводиться робота щодо підтримки воїнів Збройних Сил України. Парламент училища ініціював акцію «Допоможи Українській армії», приурочену до Дня захисника України. Волонтери училища підготували подарунки для поранених військовослужбовців Військово-медичного клінічного центру Північного регіону.

До п. 48. Проведення освітньо-просвітницьких заходів з питань формування здорового способу життя, профілактики правопорушень.

Питання формування здорового способу життя, профілактики ВІЛ-інфекції включено до змісту лекцій «Формування здорового способу життя», «Організація превентивного виховання в умовах навчального закладу», «Психологічні аспекти превентивного виховання», «Психологічні аспекти соціально небезпечних явищ» курсів підвищення кваліфікації Комунального вищого навчального закладу «Харківська академія неперервної освіти».

У програми спецкурсів превентивного напряму з навчання педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти інтегровано питання протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу. У визначений період проведено 3 тематичні короткотривалі спецкурси «Формування здорового способу життя та профілактика ВІЛ/СНІДу» для педагогічних працівників – тренерів курсу «Захисти себе від ВІЛ», 2 тематичні спецкурси «Домедична допомога в системі роботи педагогічного працівника» для інструкторів із фізичної культури закладів дошкільної освіти та вчителів фізичної культури ЗНЗ.

Під час семінарів-практикумів з елементами тренінгу у межах школи-майстерні за програмою виховних заходів із питань протидії торгівлі людьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» розглядалися питання формування толерантного ставлення, профілактики стигматизації та дискримінації ВІЛ-інфікованих осіб.
Лекції на теми: «Валеологічні основи життєдіяльності людини», «Комплексні підходи до охорони праці та безпеки життєдіяльності в навчальних закладах», «Основні принципи моделювання позакласної та позашкільної фізкультурно-оздоровчої роботи», «Дитиноцентризм. Захист прав дитини як соціально-педагогічна проблема», «Психологічні аспекти розвитку, навчання і виховання дитини в умовах навчального закладу», «Формування здоров’язбережувальної компетентності учнів», «Тенденції сучасної освіти на основі розвитку життєвих навичок», «Технології інклюзивної освіти» прослухали понад 2000 педагогічних працівників усіх категорій.

Проведено науково-методичні заходи щодо формування в учнів відповідального ставлення до свого здоров’я та здоров’я оточуючих, свідомого вибору здорового способу життя, розвитку здоров’язбережувальної компетентності:

- ЧАТ з питань проведення ІІ (регіонального) етапу ХІІ фестивалю-конкурсу «Молодь обирає здоров’я»;

- навчально-методичний семінар «Особливості статевого виховання дітей в умовах інтернатного закладу освіти: просвітницька та профілактична робота» для працівників психологічної служби спеціальних та санаторних закладів освіти, навчально-реабілітаційних центрів Харківської області;

Проведено інформаційно-просвітницькі заходи з питань профілактики шкідливих звичок, формування мотивації на здоровий спосіб життя серед учнів:

-25.04.2019 до Всеукраїнського Дня психолога відбулися VІІ психологічні читання для працівників психологічної служби, учнів-переможців МАН – секція «Психологія» (80 осіб);

-17.05.2019 на базі КЗ «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» проведено фінал ІІ (регіонального) етапу ХІ-го Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Молодь обирає здоров’я» в Харківській області. У конкурсі літературно-музично-спортивних міні-композицій взяли участь 24 команди учнів закладів освіти.

03.04.2019 у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди відбулася традиційна загально-університетська валеологічна акція «Здоров’я молоді – здоров’я нації», присвячена Всесвітньому дню здоров`я. Під час акції всі факультети університету представили презентацію своєї здоров’язбережувальної діяльності, а саме: як вирішуються проблеми збереження здоров’я студентів під час організації навчально-виховного процесу та як здійснюється підготовка майбутніх учителів до здоров’язбереження у майбутній професійній діяльності. Також своїм досвідом створення і функціонування здоров’язбережувального середовища поділилися запрошені гості – заклади загальної середньої освіти м. Харкова і Харківської області.

У рамках Всеукраїнського тижня громадського здоров’я (6 – 13 квітня 2019 року) в закладах професійної (професійно-технічної) освіти проведені різноманітні заходи, спрямовані на виховання здорового способу життя, правильного здорового харчування, а саме: виховні години «За здоровий спосіб життя», «В майбутнє – здоровими!», «Дивовижний світ без шкідливих звичок», «Скажи НІ тютюну, алкоголю, наркотикам!»; уроки виробничого навчання «День здорового харчування»; спортивні змагання «В здоровому тілі – здоровий дух!».

Серед заходів, що проведені у закладах професійної (професійно-технічної) освіти, слід виділити:

- усний журнал «Ми за здоровий спосіб життя!» у рамках Дня здоров'я (Державний професійно-технічний навчальний заклад (Центр професійно-технічної освіти № 3 м. Харкова»);

- урок «Громадське здоров’я» з нагоди Всесвітнього дня здоров’я (Державний навчальний заклад «Регіональний центр професійної освіти інноваційних технологій будівництва та промисловості»);

- конкурс колажів на тему: «Зроби свій вибір на користь здоров'ю» (Державний професійно-технічний навчальний заклад «Харківське вище професійне училище будівництва);

- бесіди представників наркологічного центру м. Харкова з елементами тренінгу «Профілактика негативних явищ у молодіжному середовищі» (Державний навчальний заклад «Куп’янський регіональний центр професійної освіти»);

- мультимедійний захід на тему: «Вплив шкідливих звичок на організм людини» (Красноградський професійний ліцей);

- навчально-практичний семінар за темою: «Здоров’я людини і навколишнє середовище» та цикл виховних години «Здоров’я людини як цінність» (Первомайський професійний ліцей);

- конкурс презентацій «Здоров'я – всьому голова» та флешмоб «Бережи здоров`я змолоду» (Барвінківський професійний аграрний ліцей);

- виховні години «За здоровий спосіб життя», «В майбутнє – здоровими!», «Дивовижний світ без шкідливих звичок», «Скажи «НІ» тютюну, алкоголю, наркотикам!», засідання «круглого столу» за темою: «Будемо здоровими, сильними, дужими» (Державний навчальний заклад «Слобожанський регіональний центр професійної освіти»).

До п. 49. Підтримка та розвиток на регіональному рівні національних видів спорту «спас», «бойовий гопак».

За підтримки Управління у справах молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації проводяться навчально-тренувальні збори, чемпіонати області з козацького двобою та рукопашного бою «Спас». Окрім того, спортсмени Харківської області беруть активну участь у чемпіонатах та Кубках України.

Водночас, у Харкові з 22 по 25 квітня 2019 року відбувся чемпіонат Європи з козацького двобою, а у жовтні заплановано провести чемпіонат світу.

До п. 50. Сприяння впорядкуванню та упорядженню парків, скверів, місць поховань невідомих солдатів, братських могил, меморіалів та об’єктів, які увіковічнюють пам’ять загиблих за незалежність і територіальну цілісність України, історичних пам’яток.

У закладах освіти районів (міст), об’єднаних територіальних громад визначено відповідальних осіб від закладів та проведено заходи щодо впорядкування братських і одиноких могил, обелісків (операція «Забуті могили»). Педагогічними працівниками закладів освіти області проводяться бесіди, години спілкування, інші просвітницькі заходи з учнями стосовно запобігання актам вандалізму та руйнуванню місць поховання осіб, які загинули (пропали безвісти) під час Другої світової війни.

До п. 51. Посилення співпраці з військовими комісаріатами щодо підготовки молоді до збройного захисту держави, організація проведення навчально-польових зборів на базі військових частин, профорієнтаційної роботи.

Департаментом оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами облдержадміністрації відпрацьований спільний наказ районних (міських) військових комісаріатів з відповідними районними відділами (управліннями) освіти з питань допризовної підготовки молоді
Районними (міськими) військовими комісаріатами, перед початком навчального року, організовано проведення навчально-методичних зборів з викладачами предмету «Захист Вітчизни».

На офіційному веб-сайті Харківського обласного військового комісаріату постійно висвітлюються публікації:

1) про хід проведення призову на строкову військову службу та військову службу за контрактом;

2) про стан комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань військовослужбовцями строкової служби та хід виконання планового завдання в Харківській області з відбору кандидатів на військову службу за контрактом;

3) про призов на військову службу за контрактом до лав Національної гвардії України;

4) про розміри грошового забезпечення для військовослужбовців за контрактом;

5) про переваги військової служби за контрактом для майбутніх офіцерів випускників;

6) урочистості з нагоди відправки призовників на строкову військову службу до ЗСУ та інших військових формувань та інше.

29 січня 2019 року розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 14 затверджено проведення ІІ (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).

Гра «Сокіл» («Джура») вливається в виховний простір шкіл і утворює постійно діючи осередки - курені, в яких будуть розвиватися національно - патріотичні та виховні системи. В навчальних закладах Нововодолазької об’єднаної територіальної громади створено два курені: курень ім. І. Сірка та курень ім Г. Донця.

Обласним осередком молодіжної організації «Пласт – Національна скаутська організація України» (далі - Пласт) проведено 2 обласні заходи. Пласт – активно сприяє всебічному, патріотичному вихованню та самовихованню української молоді, як свідомих, відповідальних і повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільноти шляхом доручення до заходів національно - патріотичного спрямування.

У поточному році військові навчальні заклади області постійно проводять дні відритих дверей для підняття патріотичної свідомості молоді України та залучення їх до військової справи.

11 травня 2019 року у приміщення Харківської обласної філармонії, в рамках проведення фотовиставки присвяченої дружинам та матерям загиблих учасників АТО (ООС) «Почуй мій голос», відбувся урочистий захід з нагоди Дня Матері, в якому прийняли участь батьки загиблих воїнів.

За підтримки обласної державної адміністрації військово-патріотичним десантно-спортивним клубом «Маргеловець» спільно з клубом службового собаківництва і Харківським аероклубом організовано в місті Коротичі Харківської області фестиваль «Захисник України» присвячений загиблим Героям України: харків’янам В. Мельникову та І. Литвинову. Глядачам продемонстрували навички поведінки зі зброєю, показові виступи по рукопашному бою та виступи Слобідського козацького війська. Учасники заходу взяли участь у практичних заняттях з польової медицини.

У навчальних закладах проводяться заходи, щодо вшанування пам’яті воїнів-земляків, які загинули на території ООС (АТО) на сході України.

Департамент оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами тримає на постійному контролі питання співпраці з військовими комісаріатами, щодо національно-патріотичного виховання молодого покоління.