Реалізація державної молодіжної політики

Харківський регіон є одним з найбільших в Україні. За даними Головного управління статистики в Харківській області, загальна кількість молоді віком від 14 до 35 років – 755678 осіб (28,1% від загальної кількості населення регіону), у тому числі, учнівська молодь віком від 14 до 18 років - 100992 особи та молодь віком від 19 до 35 років – 655151 особа.

Кількість молоді від 14 до 35 років, яка проживає в сільських районах — сільська молодь - 144073 особи (19,1 % від загальної кількості молоді в регіоні) молодь, що проживає в м. Харкові та містах обласного значення — міське населення - 612070 осіб (80,9 % від загальної кількості молоді в регіоні), у тому числі, у м. Харкові мешкає 407041 особа (53,8% від загальної кількості молоді в регіоні та 66,5 % від загальної кількості молоді, яка мешкає у містах).

З метою інтеграції та залучення молоді до суспільства, реалізації державної політики в молодіжній та національно-патріотичній сферах Управління у справах молоді та спорту обласної державної адміністрації діє в рамках соціальної Програми розвитку фізичної культури і спорту, молодіжних ініціатив та формування здорового способу життя у Харківській області на 2019 – 2023 роки та регіональної Програми національно-патріотичного виховання молоді на 2019-2023 роки.

Участь представників інститутів громадянського суспільства в реалізації державної молодіжної політики та її взаємодії з органами влади, відбувається шляхом іх участі у консультативно-дорадчих органах при Харківській обласній державній адміністрації (Громадська Рада, Студентська Рада, Рада Вчених, інші) та реалізації обласних програм.

Для підвищення рівня знань і компетенцій фахівців, які працюють з молоддю, в області реалізуються програми: «Молодіжний працівник» та «Державотворець».

Загальна кількість заходів щодо реалізації молодіжної політики, проведених на території Харківській області за 2019 рік становить 8066 заходів (у т.ч. за кошти обласного бюджету – 161, державного бюджету – 6), якими охоплено 493995 осіб.

Всього у поточному році спільно з представниками громадських організацій Управлінням у справах молоді та спорту облдержадміністрації проведено 34 заходи, у т.ч. 6 Всеукраїнських, це і тренінги, семінари, «круглі столи», акції, направлені на попередження негативних наслідків уживання наркотичних і психотропних речовин, спайсів, профілактики алкоголізму, наркоманії, туберкульозу, здійснюється інформаційно-просвітницька робота з питань збереження репродуктивного здоров’я, планування сім’ї та шлюбних відносин, запобігання захворюванням, що передаються статевим шляхом, національно-патріотичне виховання, інші.

Сума витрачених коштів з усіх джерел фінансування на заходи з реалізації молодіжної політики у звітному періоді становить майже 14 млн., 190,7 тис. грн.

З метою сприяння соціалізації та самореалізації молоді, інтелектуальному, моральному, духовному розвитку, реалізації її творчого потенціалу та національно-патріотичному вихованню, популяризації здорового способу життя, працевлаштуванню та зайнятості у вільний час, молодіжному підприємництву, забезпеченню громадянської освіти молоді та розвитку волонтерства, підвищенню рівня мобільності молоді проводиться робота щодо розширення мережі центрів молоді, створення молодіжних просторів, у т.ч. і з національно-патріотичного виховання.

Формування громадянської позиції і національно-патріотичне виховання молоді

Протягом 2019 року проведено 3263 заходи з національно – патріотичного виховання, що складає 40,5 % від загальної кількості заходів. Цими заходами охоплено 174779 осіб, сума витрачених з усіх джерел фінансування коштів складає 3451,05тис.грн.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №999 «Про затвердження Типового положення про координаційну раду з питань національно-патріотичного виховання при місцевій державній адміністрації» у Харківській області розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 12.01.2016 №6 утворено координаційну раду з питань національно-патріотично виховання та затверджено Положення про координаційну раду з питань національно-патріотично виховання при Харківській обласній державній адміністрації, затверджено персональний склад координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Харківській обласній державній адміністрації.

Протягом 2019 року проведено 10 засідань координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Харківській обласній державній адміністрації. Розглянуті питання національно-патріотичного виховання в освітній, медичній, фізично-спортивній, культурній та інших сферах.

З метою активізації роботи з національно - патріотичного виховання на місцях, фахівцями Управління у справах молоді та спорту проведено методичну роботу з представниками районних державних адміністрацій, об’єднаних територіальних громад, представників громадських об’єднань тощо.

Серед основних заходів проведено:
- два обласних вишколу для підготовки тренерів-вихователів з організації національно-патріотичних ігор для молоді, із числа громадських активістів, які залучаються до організації і проведення Всеукраїнської військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»);

- форум «Моя майбутня Україна», з метою привернення уваги до подій на Сході України та формування активної громадянської позиції, виховання у підростаючого покоління любові до України, патріотично-національної свідомості, мотивації підростаючого покоління до здорового образу життя, бажання створювати сильну, вільну і незалежну Державу;

- форум «Шляхами патріота. Григорій Сковорода», для сформувати в учасників заходу більш повного розуміння особи Григорія Сковороди, культурного та політичного тла його життя – як дуже важливих явищ українського буття; зруйнувати стереотипи щодо її вузькості і застарілості; розкрити роль як корифея самовизначення особистості в засновника професійної орієнтації;

- семінар-тренінг «Пласт. Від істоків до сучасності». Учасники заходу мали змогу отримати теоретичні й практичні знання з питань здорового способу життя; засад національно-патріотичного виховання в Пласті, основних методів роботи з молоддю;

- наметовий табір «Черкас», через який учасники заходу мали змогу вдосконалити свої знання стосовно героїчних подій історії українського народу та використовувати їх в подальшому на практиці;

- акції: «Шевченківськими шляхами», спрямовану вшанування історично-культурної спадщини, на прикладі вивчення творчості знаного українського поета Т.Г. Шевченка; «Нащадки вільних», «Обличчя незалежності», «Шляхами пращурів» наметовий табір «Слобідська січ - 2019»; пленер «Плекаємо патріотів Харківщини»; «LiderUA».

Також, у грудні 2019 у м. Харкові за сприяння Міністерства молоді та спорту України проведена Всеукраїнська акція, спрямована на формування національно-культурної ідентичності, «Андріївські вечорниці». Захід проведено задля підтримки національних традицій, звичаїв, культури, духовності українського народу та сприяє закладенню основ для формування нової молодіжної генерації – високо свідомої, духовної, освіченої та патріотичної. В заході прийняло участь 115 учасників з різних регіонів України.

Протягом року, найактивніша молодь, представники громадського сектору, члени координаційних рад з національно-патріотичного виховання, волонтери, приймали участь в заходах-урочистостях з нагоди відзначення Дня Соборності України, Дня пам’яті Героїв Крут, Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, Дня Героїв Небесної Сотні, Дня народження Т.Г. Шевченка, до Дня Чорнобильської катастрофи, Дня пам’яті жертв політичних репресій, до Дня пам’яті і примирення та Дня перемоги у Другій світовій війні, Дня Скорботи, Дня Конституції, Дня молоді, Дня Державного Прапора України, Дня Незалежності, до 76-ї річниці звільнення Харківської області від нацистських загарбників та Дня партизанської слави та багато інших.

Всі заходи висвітлювалися у засобах масової інформації області, мережі Youtube та соціальних мережах.

Популяризація та утвердження здорового і безпечного способу життя та культури здоров’я серед молоді

Протягом звітного періоду проведено 2370 заходів з формування здорового способу життя, що складає 29,4 % від загальної кількості заходів. Цими заходами охоплено 119106 осіб, сума витрачених з усіх джерел фінансування коштів складає 2 млн 125,20 тис. грн.

З метою створення умов для формування навичок здорового способу життя в молодіжному середовищі систематично проводяться лекції, бесіди, тренінги, семінари, відеолекторії, «круглі столи», диспути, дискусії, діалоги, акції, місячники, направлені на пропаганду здорового способу життя.

Управління співпрацює з понад 50 громадських організаціями, серед них найактивніші - Харківське обласне відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД», «Мережа 100% життя», молодіжна громадська організація «Харківський обласний центр волонтерів», Благодійний Фонд «ХБО «Благо», БО БФ «Харків з тобой», БФ «ХБО «Надія є», ГО «Здорова нація – здорова Україна», ГО «Мир», БО БФ «Золотий Пегас», та інші.

Cеред основних заходів:
- семінар – тренінги: «Скаутинг та краєзнавство. Маркери Харківщини». «Оздоровчий фітнес для початківців»; «Формування здорового способу життя в молодіжному середовищі»;

- молодіжний форум з розробки соціальних проектів «Долаючи рубіжи» з метою надання молоді інструментів, що стануть у нагоді при написанні та реалізації проектів спрямованих на формування здорового способу життя та профілактиці ВІЛ-інфекції/СНІДу;

- спільно з благодійними організаціями «Благодійний фонд «Золотий Пегас» та «Здорова нація – майбутнє України» - фестиваль «Молодіжний Схід бенд», з метою пропагування здорового способу життя шляхом підвищення рівня обізнаності молоді та посилення інформаційно-просвітницької, освітньо-профілактичної роботи з молоддю;

- акція «Всесвіт твого здоров’я», яка проведена на базі Харківського радіотехнічного коледжу та державного автотранспортного коледжу задля об’єднання зусиль громадських організацій та державних установ спрямованих на зміцнення психологічного благополуччя молодих людей, популяризацію серед молоді рухової активності, знань з безпеки життєдіяльності, формування внутрішньої культури взаємин молоді у соціальному середовищі.

У 2019 році Управлінням у справах молоді та спорту облдержадміністрації проведено 3 всеукраїнські заходи щодо пропагування здорового способу життя:
- 10-12 травня 2019 року пройшов Всеукраїнський форум молодіжних лідерів «Здоровим бути модно». В заході прийняло участь 100 осіб з 19 областей України. Захід проведено задля сприяння зміцненню психологічного благополуччя молодих людей, популяризація серед молоді знань з безпеки життєдіяльності, формуванні внутрішньої культури взаємин молоді у соціальному середовищі.

- 27-28 травня 2019 року за підтримки Міністерства молоді та спорту України Управлінням у справах молоді та спорту спільно з громадськими організаціями проведено Всеукраїнський семінар-тренінг, спрямований на формування здорового способу життя молоді. Метою заходу стало підвищення рівня здоров’я молоді та популяризація культури здоров’я у молодіжному середовищі. В заході прийняло участь 65 осіб з 15 регіонів України.

- з 11 по 13 вересня проведено Всеукраїнський семінар – тренінг, спрямований на формування здорового способу життя молоді. В заході прийняло участь 60 осіб з різних регіонів України. Метою заходу стало сприяння зміцненню здоров’я молодих людей, формування культури здоров’я серед молоді, популяризація здорового способу життя.

Робота з формування здорового способу життя широко висвітлювалася в засобах масової інформації через радіовиступи, районні газети, веб-сайти адміністрацій.

Набуття молодими людьми знань, навичок та інших компетентностей поза системою освіти (розвиток неформальної освіти)

Всього за даним напрямом проведено 772 заходи, що складає 9,6% від загальної кількості заходів, які були проведені у 2019 році та якими охоплено 50598 осіб, витрачено коштів на ці заходи 1млн. 479,30 тис.грн.

Серед основних заходів в цьому напрямку:
- соціальна акція «Молодіжний перфоманс». Акцію проведено задля об’єднання зусиль громадських організацій та державних установ спрямованих на розвиток творчих та інтелектуальних здібностей молоді шляхом безпосередньої участі у постановах інтерактивних молодіжних соціальних (волонтерських) театрах та реалізації соціально значущих справ;

- форум «Молодь і громада. Розвиток локальної демократії» . Метою форму стало надання молоді інструментів, що стануть у нагоді за їх бажання брати активнішу участь в житті об’єднаної громади, на території якої вони проживають та мінімізувати корупційні ризики шляхом висвітлення даної проблеми у виступах молодіжних антикорупційних театрів;

- семінар-тренінг «Неформальна освіта. Молодіжний вимір». Семінар проведений з метою формування вмінь та навичок, позитивних установок, необхідних для успішного спілкування; з формами та методами продуктивної взаємодії, застосування на практиці технік неформальної освіти у професійній діяльності;

- пленер “Будуємо Україну разом». Захід проведено з метою надати молоді інструменти, що у нагоді за їх бажання брати активнішу участь в суспільному житті шляхом створення молодіжних просторів і молодіжних дорадчих органів та мінімізувати корупційні ризики шляхом висвітлення даної проблеми у виступах молодіжних антикорупційних театрів;

- участь у проведенні гри брейн рингу «Що? Де? Коли?». На заході було встановлено рекорд України з кількості одночасно граючих команд «Що? Де? Коли?» (340 команд);

- форум «Моя майбутня Україна» за участі ГО «Спілка ветеранів АТО». Захід проведено з метою привернення уваги до подій на Сході України та формування активної громадянської позиції у підростаючого покоління;

- акція «#VolunteerFest#». Захід проведено з метою об’єднання зусиль громадських організацій та державних установ спрямованих на підвищення поінформованості молоді щодо мети, цілей та завдань волонтерської діяльності за такими напрямами: соціальний, військовий, екологічний, долучення молодіжних лідерів волонтерського руху до участі у інтерактивних театрах з метою реалізації соціально значущих справ;

- акція спрямована на активізацію взаємодії поліції та громади на партнерських засадах «Молодь за краще майбутнє». Захід було проведено з метою інформування громадськості, зокрема молоді, з роботою органів поліції. Формування ціннісних орієнтирів та утвердження національно-патріотичної свідомості дітей та молоді, а також утвердження патріотизму у молоді шляхом інформування її з основними покажчиками роботи поліції через проведення квесту;

- з 02-06 листопада 2019 року проведено семінар-тренінг «Державотворець». Мета заходустворення системи особистісного та професійного розвитку молоді на Харківщині, розвиток відповідального лідерства та підвищення рівня громадської активності молоді.

Також, з цього напряму проведено 2 Всеукраїнські заходи:
- з 15 по 22 вересня 2019 року Управлінням у справах молоді та спорту обласної державної адміністрації спільно з громадськими організаціями за підтримки Міністерства молоді та спорту України проведено Всеукраїнську акцію «GOxChange». Захід проведено з метою підтримки ініціатив молоді та її інноваційного потенціалу, створення умов для творчого і духовного розвитку молоді, її інтелектуального самовдосконалення.

- 17-20 листопада 2019 року проведений Всеукраїнський тренінг з метою виконання програми «Молодіжний працівник», за участі представників з 14 регіонів України. Метою проведення заходу стало набуття учасниками тренінгу із числа представників інститутів громадянського суспільства, які працюють з молоддю, та державних службовців, відповідальних за реалізацію державної політики у молодіжній сфері на всеукраїнському, місцевому, регіональному рівнях, навичок та компетентностей поза системою освіти шляхом неформальної освіти у рамках реалізації програми "Молодіжний працівник".

Створення умов з метою працевлаштування молоді (забезпечення первинної і вторинної зайнятості та самозайнятості молоді)

Протягом 2019 року проведено 951 захід з даного напряму, що складає 11,8 % від загальних заходів, охоплення якими становить 54266 осіб, сума витрачених коштів на проведення цих заходів становить – 817,7 тис.грн.

З метою створення сприятливого середовища для забезпечення зайнятості молоді в області діють 3 молодіжних центри праці: відділ «Молодіжний центр праці» комунальної установи «Харківський обласний центр молоді», Молодіжний центр праці Красноградського центру молоді Красноградського району, «Молодіжний центр праці» Лозівського міського центру молоді Управління освіти, молоді та спорту Лозівської міської ради та 23 центри працевлаштування, кар’єри, організації практики, які діють на базі закладів вищої освіти Харківської області.

В березні прийнято участь у проведенні турніру «KarazinBusinessChallenge» в Каразінській школі бізнесу (м. Харків, вул. Мироносицька,1).

У квітні участь у презентації проекту «Бізнес-інкубатор «План Б» у кінотеатрі 8 ½ (м. Харків, вул. Донця-Захаржевського, 6/8).

В травня 2019 року проведено семінар «Сприяння соціальній адаптації, зайнятості та підтримки підприємницьких ініціатив молоді» (Фінансова грамотність).

Протягом лютого-квітня поточного року проводилась організаційна робота щодо набору слухачів у вищих навчальних закладах області на тренінгові програми «Школа вихователя ДОТ» 2019 року. Школа працює з метою надання теоретичних та практичних знань, навичок та вмінь для здійснення професійної діяльності в якості вожатих в закладах оздоровлення та відпочинку дітей в літній період 2019 року, по закінченню якої студенти отримають «сертифікат». Впродовж, травня-вересня до оздоровчих закладів Донецької, Запорізької. Полтавської, Харківської, Львівської областей будо направлено вісімдесят осіб.

Окрім цього, в районах та містах обласного значення проведені заходи спрямовані на самовдосконалення, творчого розвитку особистості та забезпечення змістовного дозвілля молоді. Всього проведено 760 таких заходів, кількість охоплених якими більше 85246 осіб, сума витрачених коштів на проведення цих заходів 6 млн.317,4 тис. грн.

Забезпечення партнерської підтримки молоді, що проживає на тимчасово окупованій території України, та внутрішньо переміщених осіб

В цьому напрямі, у березні та травні 2019 року представниками КУ «ХОЦМ» спільно ГО ВСБ «Еліта Нації» та Харківською філією громадської організації «Українська академія лідерства» провели освітній соціальний проект, заняття у «Школі англійської мови». Це проект, в якому проходять заняття з англійської мови для дітей внутрішньо переміщених осіб, учасників бойових дій в АТО, сімей загиблих учасників АТО, місцевого населення, віком від 7 до 14 років. Також в Балаклійському, Борівському, Куп’янському та Лозівському районах проводяться заходи щодо забезпечення партнерської підтримки молоді, з тимчасово окупованих територій України.

Управлінням у справах молоді та спорту обласної державної адміністрації проводиться робота щодо розширення мережі центрів молоді та створення молодіжних просторів, у т.ч. і з національно-патріотичного виховання. В області діють КУ «Харківський обласний центр молоді», Красноградський центр молоді Красноградського району, Лозівський міський центр молоді Управління освіти, молоді та спорту Лозівської міської ради, КЗ «Харківський міський центр дозвілля молоді» м. Харкова та 6 молодіжних просторів приватної форми власності.

В області через різноманітні заходи заохочується молодь до самоорганізації та участі в громадському житті, надаються консультації стосовно працевлаштування та волонтерської роботи, забезпечується співпраця між національними та міжнародними молодіжними організаціями тощо.

Також, усічні 2019 року підготовлено та затверджено розпорядження голови обласної державної адміністрації про утворення ініціативної групи з підготовки установчих зборів з формування складу молодіжної ради при обласній державній адміністрації.

У лютому відбувалася подача документів кандидатів на входження до складу молодіжної ради при обласній державній адміністрації.

25 березня 2019 року відбулися Установчі збори по формуванню складу молодіжної ради при Харківській обласній державній адміністрації. На зборах були присутні кандидати до складу молодіжної ради та було розглянуто проекту Положення про Молодіжну раду при Харківській обласній державній адміністрації.
14 травня 2019 року затверджено розпорядження голови обласної державної адміністрації «Про утворення молодіжної ради при Харківській обласній державній адміністрації».

У жовтні, у приміщенні KarazinStudentHall, (Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна), відбулося засідання Молодіжної ради при Харківській обласній державній адміністрації.