Аналітична довідка про підсумки оздоровчої кампанії 2017 року в Харківській області

І. Нормативна база оздоровчої кампанії у 2017 році

Проведення літньої дитячої оздоровчої кампанії 2017 року на рівні області регламентується:
1) розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 128 15.04.2016 «Про організацію оздоровлення та відпочинку дітей Харківської області в 2016-2020 роках» (із змінами) затвердженні заходи щодо оздоровлення та відпочинку дітей Харківської області у 2016-2020 роках, за наступними напрямками:

- організація підготовки, проведення та підведення підсумків оздоровчої кампанії;

- забезпечення дітей організованими формами відпочинку та оздоровлення;

- збереження і розвиток мережі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку дітей, поліпшення їх матеріально-технічної бази;

- створення доступного та якісного комплексу послуг у закладах оздоровлення та відпочинку дітей;

- зміцнення кадрового потенціалу та підвищення престижу праці в закладах оздоровлення та відпочинку дітей;

- соціально-педагогічна, медико-оздоровча робота з дітьми в закладах оздоровлення та відпочинку дітей.

2) Програмою збереження мережі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку Харківської області на 2016 - 2020 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 14 квітня 2016 року №108-УП. Основним завданням програми є збереження та розвиток мережі дитячих оздоровчих закладів, своєчасне та належне їх фінансування, забезпечення оздоровлення та відпочинку у всіх видах таборів. Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, інших джерел. Орієнтовний обсяг фінансування Програми за весь термін дії становить 89606,46 тис.грн, у тому числі за рахунок коштів державного бюджету - 2360,00 тис.грн, місцевих бюджетів різного рівня - близько 69949,06 тис.грн, інших джерел - 17297,40 тис.грн.

ІІ. Організаційні заходи

У рамках підготовки та ходу літньої оздоровчої кампанії 2017 року пройшла низка організаційних заходів:

- 20.04.2017 року за ініціативи Об'єднання профспілок Харківської області відбулась обласна нарада з питань організації літнього оздоровлення та відпочинку дітей у 2017 році за участю власників та керівників дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, представників галузевих профспілкових організацій, спільного представницького органу роботодавців Харківської області, територіальних громад, структурних підрозділів обласної державної адміністрації та територіальних відомств Харківської області, які відповідають за якісне функціонування дитячих оздоровниць;

- 25.04.2017 питання підготовки до літньої оздоровчої кампанії було розглянуто на розширеному засіданні колегії Управління у справах молоді та спорту обласної державної адміністрації;

- 26-29.04.2017 керівництво Управління у справах молоді та спорту обласної державної адміністрації взяло участь у регіональному Форумі «Від серця України до серця дитини», що проходив на базі Полтавської області, з питань розвитку мережі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку та впровадження сучасних методів формування патріотизму у виховному просторі дитячих оздоровниць;

- 16.05.2017 з метою ефективної підготовки лікарів позаміських дитячих закладів оздоровлення, спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби взята участь у семінарі, проведеному у рамках двотижневого циклу тематичного удосконалення на базі кафедри поліклінічної педіатрії Харківської медичної академії післядипломної освіти.

- 19.05.2017 проведено обласну нараду для спеціалістів місцевих органів управління освітою, які опікуються питаннями оздоровлення та відпочинку дітей в районі/місті, ОТГ, директорів позаміських закладів оздоровлення та відпочинку системи освіти за участі представників управлінь молоді та спорту, охорони здоров'я, Державної служби з питань надзвичайних ситуацій України в Харківській області, Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, Головного управління Національної поліції в Харківській області. За результатами наради спеціалістам місцевих органів управління освітою, відповідальним за організацію відпочинку та оздоровлення дітей, надані відповідні організаційно-методичні матеріали для використання в роботі

- 22.05.2017 проведено засідання обласного штабу з питань організації оздоровлення та відпочинку дітей щодо стану підготовки області до літньої оздоровчої кампанії 2017 року, дотримання вимог санітарного законодавства під час літньої оздоровчої кампанії 2017 році (завдання та стан виконання), безпеки дітей в канікулярний період.;

- з керівниками таборів, кухарями проведені практично-навчальні семінари, навчання з охорони праці, навчання з санітарно-епідеміологічного мінімуму. Для медичних працівників, які забезпечують медичне обслуговування таборів, проведено двотижневий цикл тематичного удосконалення на базі кафедри поліклінічної педіатрії Харківської академії післядипломної освіти.

- 11.08.2017 Управлінням у справах молоді та спорту обласної державної адміністрації проведено робочу нараду атестаційної комісії з проведення державної атестації у 8 дитячих закладів оздоровлення та відпочинку Харківської області за участі представників Управління охорони здоров'я обласної державної адміністрації, Управління освіти і науки обласної державної адміністрації та Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області.

ІІІ. Підсумки літньої оздоровчої кампанії

Оздоровленням та відпочинком у 2017 році охоплено 232997 дітей, що складає 95% від загальної чисельності дітей шкільного віку 7-17 років (245124 дитини).

Із загальної кількості оздоровленням та відпочинком за соціально незахищеними категоріями охоплено 145485 дітей, що складає 94,1% від їх загальної кількості (154646 дитини).

У т.ч. за категоріями:

- 3548 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (100% від загальної кількості);

- 4166 дітей з інвалідністю (88,2%);

- 43 дитини, батьки яких загинули у районі проведення АТО (97,7%, 1 дитина досягла шкільного віку у поточному році, мати відмовилася від оздоровлення);

- 2244 дитини учасників АТО (95,2%);

- 2 дитини загиблих учасників масових акцій громадянського протесту (100%);

- 5085 дітей внутрішньо переміщених осіб (90,4%);

- 26238 дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей (94,2%);

- 1826 дітей, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС (93,6%);

- 26 дітей, батьки яких загинули при виконанні службових обов'язків або від нещасного випадку на виробництві (100%);

- 76292 дитини, які перебувають на диспансерному обліку (93,5%);

- 14 безпритульних або бездоглядних дітей (87,5%);

- 16883 талановиті та творчо обдаровані дитини (96,7%);

- 9118 дітей працівників АПК та соціальної сфери села (96,1%).

Всього на фінансування оздоровчої кампанії витрачено витрачено 330 млн. 726,23 тис. грн. За джерелами надходження використано:

- 52 млн. 587,35 тис. грн. з обласного бюджету;

- 38 млн. 133,17 тис. грн. з бюджетів районів та міст обласного значення;

- 240 млн. 5,72 тис. грн. залучених коштів.

ІV. Дитячі заклади оздоровлення та відпочинку

Харківська область фактично забезпечила роботу 746 закладів, якими охоплено 95487 дітей, у т.ч.:

- 28 стаціонарних дитячих заклади оздоровлення та відпочинку, в них 13530 дітей;

-703 табори з денним перебуванням, в них 80909 дітей;

- 13 праці та відпочинку, в них 712 дітей (план 13 таборів);

- 1 наметове містечко на території Харківської області, в ньому 186 дітей; та 1 наметове містечко за межами Харківської області, в ньому 150 дітей.

Мережа стаціонарних закладів

На території Харківської області розміщено 45 дитячих закладів оздоровлення та відпочинку позаміського та санаторного типу, з них: 9 державної форми власності, 23 комунальної, 13 приватної.

Із загальної кількості, влітку 2017 року функціонувало 28 дитячих закладів оздоровлення та відпочинку позаміського та санаторного типу, з них: 4 державної форми власності, 16 комунальної, 8 приватної.

У 2017 році:

- призупинив свою роботу ПЗОВ «АІСТ» КЗ «Зеленогайський спеціальний загальноосвітній навчально-виховний комплекс» ХОР (Зміївський район);

- призупинив свою роботу ПЗОВ «Берізка» Золочівської РДА (Золочівський район);

- відновив свою роботу ПЗОВ «Ялинка» Валківської районної ради (Валківський район).

Державна атестація закладів

Проведено державну атестацію 8 дитячих закладів оздоровлення та відпочинку (6 комунальної форми власності, 2 приватної). За підсумками атестації 1 заклад підвищив свою категорію з другої до першої («Ялинка» Валківської районної ради), 1 заклад понизив свою категорію з першої до другої («Байдиківка» Ізюмської міської ради).

Закладам, які пройшли державну атестацію, видані свідоцтва затвердженого зразка. Копії свідоцтв про державну атестацію дитячого закладу оздоровлення та відпочинку направлено до Міністерства соціальної політики України для здійснення контролю та координації роботи.

Національно-патріотичне виховання у закладах оздоровлення та відпочинку усіма закладами оздоровлення та відпочинку, які розташовані на території Харківської області, було розроблено та впроваджено під час роботи програми та заходи, спрямовані на національно-патріотичне виховання дітей, тематичні зміни відповідного спрямування.

Серед основних заходів слід відзначити наступні.

З нагоди відзначення 21-ї річниці Конституції України проведені просвітницькі тематичні заходи, що спрямовані на виховання в молодого покоління поваги до Конституції України, формування правової культури, здобуття знань про конституційні права, свободи та обов'язки громадян України, історію вітчизняного конституційного права, а саме: години спілкування за темами: «Конституція України і права людини», «Права і сучасність»; засідання «круглих столів», диспути за темами: «Досягнення українського суспільства на шляху побудови демократичної, соціальної і правової держави», «Конституція України - фундамент правової держави», «Права людини: від шкільних зошитів до реального життя», «Конституція і розбудова демократичної держави», «Сьогодення України - яке воно є?».

До Дня Державного Прапора України у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку проведено тематичні заходи, присвячені історії становлення й утвердження державних символів України, а саме: лінійки «День Державного Прапора України», «Ми живемо на Україні»; бесіди, засідання «круглих столів» за темами: «Державні символи України: історія і сучасність», «Я - людина. Ми - родина. Дім наш - Україна», «Місце української держави у світовій спільноті», що висвітлюють історію становлення та утвердження державних символів України, їх статус і функції та спрямовані на формування правової культури в учнів у ставленні до державної символіки; виставки дитячих малюнків, плакатів, стіннівок «Україна рідна - мила сторона», «Моя рідна Україна». 23.08.2017 вихованці оздоровчих таборів, діти-учасники ІІІ Всеукраїнського етапу дитячо-юнацької військово-патріотичної' гри «Сокіл» («Джура») брали участь в урочистій церемонії підняття Державного Прапора України (м. Харків).

До 26-ї річниці незалежності України, з метою висвітлення історії розвитку України як правової, соціальної, демократичної країни у закладах оздоровлення та відпочинку області пройшли тематичні заходи, бесіди, години спілкування за темами: «Сьогодні ми діти, юнацтво - завтра громадяни України», «Україна - 26-й рік державотворення: досягнення та перспективи євроінтеграції», «Незалежність України: від ідеї до реалії», «Досягнення і перспективи незалежної України», присвячені історичним діячам та видатним етапам в історії України; інтелектуальні чемпіонати «Українське державотворення від давнини до сьогодення», «Моє дитинство в незалежній Україні», спрямовані на виховання в дітей уміння жити і працювати в сучасному громадянському суспільстві; творчі проекти «Славетні постаті України», «Сім чудес України», «Видатні жінки України».

До Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми (30.07.2017) у закладах оздоровлення та відпочинку відбулися тематичні просвітницькі заходи: бесіди, засідання «круглих столів» за темами: «Торгівля людьми та нелегальна міграція», «Заробляй. Подорожуй. Навчайся», «Запобігання торгівлі людьми та експлуатації дітей», організовано показ відеороликів із питань протидії торгівлі людьми і насильства в сім'ї.

V. Галузева діяльність у сфері оздоровлення та відпочинку дітей

Управління у справах молоді та спорту обласної державної адміністрації у 2017 році на закупівлю путівок для дітей пільгових категорій з обласного бюджету виділено 48 млн 665,0 тис. грн.

У рамках дотримання прозорості дій Управління та провадження практики консультацій з громадськістю і публічних громадських обговорень з питань компетенції Управління, з метою проведення якісного та всебічного оздоровлення дітей соціально незахищених категорій області під час підготовки до планування процедури закупівлі путівок у 2017 році, було проведено попереднє вивчення ситуації та моніторинг попиту батьків щодо оздоровлення їх малечі на території інших областей України.

З урахуванням результатів моніторингу, за результатами проведених процедур електронних конкурсних торгів на оздоровлення направлено 7464 дітей пільгових категорій до санаторних установ та стаціонарних дитячих закладів оздоровлення Харківської області, узбережжя Азовського та Чорного морів, гірських районів Українських Карпат. За укладеними договорами сплачено 48,4 млн. грн.

Адміністративними одиницями області на закупівлю 2196 путівок було направлено 9 млн 520,09 тис. грн. коштів районних (міських) бюджетів.

Крім того, у 2017 році за кошти державного бюджету на оздоровлення та відпочинок було направлено 1058 дітей до ДП «УДЦ «Молода гвардія» (м. Одеса) та ДПУ «МДЦ «Артек» (м. Київ).

У рамках надання адміністративної послуги через Центр надання адміністративних послуг у 2017 році надана 1 згода на виїзд 1 організованої групи дітей на оздоровлення та відпочинок за кордон: 12 дітей виїжджали до Австрії на запрошення муніципалітету м. Іббс, організатор поїздки - Комунальний заклад охорони здоров'я «Харківська міська клінічна дитяча лікарня № 16». По закінченню поїздки усі діти повернулися до України.

Під час підготовки та проведення літньої оздоровчої кампанії 2017 року при Управлінні працювала телефонна «гаряча лінія» з питань оздоровлення та відпочинку дітей за номерами: 700-94-35, 098 820-80-21, 066 496-56-73, на яку протягом терміну її роботи надійшло 38 звернень з питань реалізації права дітей на оздоровлення. Усі звернення вирішено позитивно.

У рамках інформаційно-профілактичної акції «Відповідальність починається з мене» здійснено обстеження 1018 торговельних закладів, що продають алкогольні напої та тютюнові вироби (до проведення обстеження залучено 485 представник органів виконавчої влади, правоохоронних органів та соціальних працівників, 22 громадські організації). Виявлено 30 випадків порушення продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам віком до 18 років; притягнено до відповідальності 26 посадових осіб; складено 38 протоколів про адміністративні порушення.

На базі КУ Харківський обласний центр молоді здійснювала свою роботу «Школа вожатого», слухачі якої направлялися на роботу до дитячих закладів оздоровлення Харківської, Запорізької, Херсонської областей.

У рамках акції «Олімпійське літо», проведеної КУ «Спорт для всіх» на базі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку області, спортивними змаганнями, рухавками та заходами було охоплено 5,6 тис. осіб.

Департамент науки і освіти обласної державної адміністрації

Кількість дітей, охоплених відпочинком та оздоровленням через систему освіти, у цьому році в порівнянні з минулим роком в області збільшено на 4015 осіб (2017 рік - 84515 осіб, 2016 рік - 80500 осіб).

У червні 2017 року на базі 426 загальноосвітніх навчальних закладів Харківської області (у таборах з денним перебуванням) для 14626 дітей організовано роботу літніх мовних таборів.

Під час проведення літньої оздоровчої кампанії діти пільгових категорій були охоплені оздоровленням та відпочинком через заклади системи освіти, а саме: 1511 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 1142 дітей з інвалідністю, 932 дитини, потерпілі від наслідків Чорнобильської катастрофи, 11053 дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей, 1035 дітей осіб, які визнані учасниками бойових дій, 1844 дітей внутрішньо переміщених осіб, 18 дітей, батьки яких загинули на території АТО.

У дитячому закладі праці та відпочинку з цілодобовим перебуванням «Джерело» відпочили 89 вихованців шкільного підрозділу Комунального закладу «Харківський спеціальний навчально-виховний комплекс» Харківської обласної ради, усі вони мають статус дитини з інвалідністю. У літньому таборі працювало 4 творчі майстерні (гуртки) та спортивні секції.

Також відпочинком та оздоровленням у літній період було охоплено 277 дітей, які схильні до правопорушень.

Із обласного бюджету в 2017 році на утримання позаміського табору оздоровлення та відпочинку «Чайка» Харківського обласного вищого училища фізичної культури і спорту використано 2626136 грн. Вартість харчування 1 вихованця у літній період в оздоровчому таборі «Чайка» становила 102 грн. у день.

Професійно-технічними навчальними закладами оздоровлено 101 (100 %) дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На оздоровлення учнів професійно-технічних навчальних закладів із числа дітей- сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, із обласного бюджету виділено 492,2 тис. грн.

Під час оздоровчої кампанії 2011 року направлено для роботи в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку 1416 студентів, а саме: з Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна (383 особи), Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди (165 осіб), Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» (268 осіб).

Маршрутно-кваліфікаційною комісією, що функціонує при КЗ «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради, протягом червня-серпня 2011 року здійснено випуск 19 туристських груп у походи до Карпат, по області, у яких брали участь 219 дітей.

На базі КЗ «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» (далі - Палац) традиційно працював консультаційний пункт «Виникло питання» для організаторів літнього відпочинку та оздоровлення, методистами було підібрано відповідну літературу з питань організації роботи в оздоровчих закладах, ігрової діяльності тощо.

02.06.2011 на базі Палацу проведено обласний семінар-практикум для організаторів літнього відпочинку, культорганізаторів позашкільних навчальних закладів. Протягом літнього періоду педагогами та вихованцями Палаці організовано показ вистав для дітей пільгового контингенту, дітей внутрішньо переміщених осіб, вихованців таборів оздоровлення та відпочинку.

З метою залучення учнівської молоді до активної науково-дослідницької роботи у секціях наукових відділень МАН «Науки про Землю» та «Історія» на базі КЗ «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради з 19 по 23 червня 2011 року працювала обласна історико-географічна літня школа МАН. Охоплено 50 учнів-старшокласників, у тому числі 35 дітей із сільської місцевості. Згідно з програмою школи юні науковці відвідали: наукову бібліотеку імені В.Г. Короленка, Головне управління статистики в Харківській області, музей археології Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Харківський історичний музей імені М.Ф. Сумцова, Харківський обласний державний архів, Харківський літературний музей.

З 21 по 25 серпня 2011 року на базі Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, Харківського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України та КЗ «Харківський центр дослідницько- експериментальної діяльності «Будинок учителя» Харківської обласної ради» організовано роботу обласних літніх профільних шкіл Харківського територіального відділення МАН України (за науковими відділеннями математики, фізики і астрономії, економіки) для 119 учнів навчальних закладів Харківщини. Юні дослідники відвідували лекційні та практичні заняття, готували наукові проекти та спілкувалися з провідними вченими вищих навчальних закладів та наукових установ Харківщини.

Департамент соціального захисту населення обласної державної адміністрації

У 2017 році за рахунок коштів державного бюджету у санаторіях ДП «Клінічний санаторій «ім. Горького», Санаторій «Алмаз», ПАТ «Дніпро- Бескид», ТОВ «Санаторій Нива» оздоровлено 6 потерпілих дітей, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою (100% від бажаючих), на загальну сумму 65,0 тис. грн.

За рахунок коштів обласного бюджету, відповідно до Комплексної програми соціального захисту населення Харківської області на 2016-2020 роки у поточному році вперше було оздоровлено 90 дітей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, у супроводі одного з батьків або особи, яка їх замінює, у санаторно-курортних закладах Харківської області. Обсяг фінансових ресурсів на ці цілі склав 946,6 тис. грн.

Крім того, в області функціонує три дитячих будинки-інтернати, в яких мешкає 332 вихованців, з них в дитячих відділеннях - 146 вихованців (діти з вадами фізичного та/або розумового розвитку віком від 4 до 18 років), у т.ч. дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 71 особа.

Зважаючи, що дитячі будинки-інтернати знаходяться в сільській місцевості та враховуючи особливі фізичні і психічні вади вихованців, оздоровчі заходи проводилися безпосередньо на місцях протягом всього року.

Дітям забезпечувалося щоденне перебування на свіжому повітрі, здійснювався постійний контроль за виконанням натуральних норм харчування, своєчасним забезпеченням продуктами в потрібному асортименті, у тому числі свіжими фруктами, овочами та соками; були організовані культурно-масові та спортивно-оздоровчі заходи, екскурсії, відвідування зоопарку, цирку, лялькового театру, музеїв. Реабілітаційні та оздоровчі заходи проводилися з урахуванням рекомендацій індивідуальних програм реабілітації та особливих фізичних і психічних вад вихованців.

У серпні 2017 року вихованці дитячих будинків-інтернатів відпочили на березі Азовського моря, зокрема: 20 вихованок КУ Богодухівський дитячий будинок-інтернат оздоровлені в пансіонаті «Рибача стрілка» Херсонської області, 26 підопічних КУ Комарівський дитячий будинок-інтернат оздоровлені на базі відпочинку «Аркада» у м. Кирилівка.

Управління охорони здоров'я обласної державної адміністрації

Департаментом охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації (у подальшому Управлінням) з метою організації надання якісної медичної допомоги під час оздоровлення та відпочинку дітей у 2016 році, було підготовлено наказ від 23.05.2017 року № 211 «Про організацію медичного забезпечення відпочинку та оздоровлення дітей влітку 2017 року».

Перед керівниками закладів охорони здоров'я поставлено завдання організувати та забезпечити якісне медичне обслуговування дітей у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку.

Зокрема, забезпечено направлення до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку медичного персоналу, який має відповідну кваліфікацію, підготовку та стаж практичної роботи не менше трьох років.

За сприяння Управління кафедрою поліклінічної педіатрії Харківської медичної академії післядипломної освіти у травні 2017 року проведено двотижневий цикл тематичного удосконалення лікарів «Медичні аспекти забезпечення оздоровлення та відпочинку дітей в умовах дитячих оздоровчих закладів» для лікарів, які працювали в дитячих оздоровчих таборах.

Для надання медичної допомоги усі дитячі оздоровчі заклади, в т.ч. табори праці та відпочинку були закріплені за закладами охорони здоров'я, а для надання невідкладної медичної допомоги - за закладами охорони здоров'я за місцем розташування.

У підпорядкованих Управлінню 6 дитячих санаторіях профільне лікування отримали 1837 дітей, з них 80,1% — дітей пільгових категорій.

На лікування до санаторіїв, підпорядкованих МОЗ, було направлено 552 дитини, з яких 48,9% відносяться до пільгових категорій.

Служба у справах дітей обласної державної адміністрації

Змінами законодавства у сфері оздоровлення та відпочинку дітей у 2017 році до категорій дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, внесено дві нові категорії: діти, взяті на облік службами у справах дітей як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах; рідні діти батьків-вихователів або прийомних батьків, які проживають в одному дитячому будинку сімейного типу або в одній прийомній сім'ї.

На обліку служби у справах дітей перебувало 768 дітей віком 7-17 років, які перебували в складних життєвих обставинах, з оздоровленням та відпочинком було охоплено 410 дітей або 53,4% від загальної кількості.

Крім того, оздоровленням та відпочинком охоплено 107 рідних дітей батьків-вихователів або прийомних батьків, що склало 56,3% від загальної кількості таких дітей 7-17 років (190 дітей).

Управління культури і туризму обласної державної адміністрації

У 2017 році обласним комунальним закладом «Харківський організаційно-методичний центр туризму» були організовані соціальні екскурсії для дітей з малозабезпечених сімей по Харківській області.

Адміністрацією Харківського театру для дітей та юнацтва до відвідування вистав поточного репертуару протягом червня 2017 року запрошувались учні з літніх шкільних таборів. Крім того, 1-го та 25-го червня на території скверу перед театром за участю дітей з найближчих літніх пришкільних таборів були проведені театралізовані програми до Міжнародного дня захисту дітей «Давайте творити дива» та «ТЮГ та діти йдуть разом відпочивати» до закриття 57го театрального сезону.

Комунальним закладом «Обласний організаційно-методичний центр культури та мистецтв» протягом червня-липня 2017 року проведені 13 майстер- класів з декоративно-прикладного мистецтва для дітей з літніх пришкільних таборів та дитячих закладів оздоровлення та відпочинку. Крім того, у виставкових залах Центру в цей час експонувались: виставка дитячих малюнків учнів шкіл Харкова та Харківської області «Оберігаємо життя», виставка «Довженко — художник», виставки рушників і весільних атрибутів «Слобожанське весілля» та традиційного японського вбрання «Шовковий вітер. Японське кімоно ХХ ст.», підсумкова обласна виставка художніх робіт учнів художніх шкіл та художніх відділень шкіл естетичного виховання Харківської області і м. Харкова «Надія Слобожанщини», фотовиставка — презентація Грузинського національного легіону «Свої серед своїх». Виставки відвідало 3369 дітей.

Фахівцями Обласного комунального закладу «ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА» протягом червня-серпня 2017 року для дітей ПЗОВ «Ромашка» КП «Харківводоканал» були проведені інформаційні конкурсно-розважальні заходи патріотичного, краєзнавчого, етнографічного спрямування. Зокрема: «Лабораторії під відкритим небом» - віртуальна подорож Харківщиною; «Сузір'я вічного й святого» - літературні акорди до Дня родини; «Світова слава української пісні» - літературно-музичний альянс; «Рідний край, де ми живемо, Україною зовемо» - усний журнал до Дня Незалежності.

Обласним комунальним закладом «Харківська бібліотека для дітей» традиційно під час літніх канікул реалізовувався проект «Літні читання». Основні напрямки проекту:

- проведення квестів, конкурсів, виїзних розважальних заходів у Центральному парку розваг, екопарку «^еМтап-рагк», Харківському зоопарку, Молодіжному парку тощо;

- організація бібліотечних пунктів у 4-х дитячих закладах оздоровлення та відпочинку: «Сонячний» (м. Харків), «Лісова казка» (м. Харків), «Факел» (м. Харків), «Ромашка» (Харківський район), а також в пришкільних літніх таборах.

Крім тематично-розважальної програми, у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку та пришкільних таборах проводилися культурно- масові заходи до знаменних і пам'ятних дат, державних свят.

Обов'язковим елементом літньої програми є інформаційно-бібліотечний супровід оздоровчого процесу у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, організація тематичних пересувних поличок і книжкових виставок.

Департамент цивільного захисту обласної державної адміністрації

З метою запобігання загибелі дітей на водних об'єктах під час відпочинку у 2017 році було обладнано та відкрито 9 із 12 запланованих пляжів дитячих закладів оздоровлення та відпочинку Балаклійського, Борівського, Зміївського, Ізюмського, Куп'янського, Лозівського та Нововодолазького районів, міста Люботин.

Для функціонування рятувальних постів було підготовлено 27 матросів-рятувальників.

З початку року на водних об'єктах області загинуло 4 дитини. Всі випадки загибелі сталися поза межами дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, в необладнаних для відпочинку місцях. Основні причини загибелі — відсутність контролю з боку батьків та порушення правил безпеки на воді.

Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області

Представники Держпродспоживслужби були включені до складу робочих комісій з перевірки готовності дитячих закладів оздоровлення та відпочинку до відкриття. Випадків відкриття закладів без погодження з Держпродспоживслужбою зареєстровано не було.

Головним управлінням була проведена робота щодо надання засновникам, керівникам дитячих закладів оздоровлення та відпочинку планів-завдань, спрямованих на доведення матеріально-технічної бази до вимог санітарного законодавства у період підготовки до оздоровчої кампанії 2017 року.

Виконано 97% із запланованих пунктів. У зв'язку з недостатнім фінансовим забезпеченням до харчоблоків позаміського закладу оздоровлення та відпочинку санаторного типу «Зелена гірка» ТОВ «Сьюзі і Ко» та дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Байдиківка» Ізюмської міської ради не придбано нове електричне технологічне обладнання для обробки овочів, та ін.

У рамках підготовки до літньої оздоровчої кампанії 2018 року проведена робота щодо надання засновникам, керівникам дитячих закладів оздоровлення та відпочинку планів-завдань, спрямованих на доведення матеріально-технічної бази до вимог санітарного законодавства. Плани-завдання надані 26 позаміським закладам та 1 наметовому містечку, до виконання заплановано 169 пунктів, у т.ч. 9 по наметовому містечку.

У період підготовки таборів до роботи у 2017 році реєструвалася несвоєчасність проведення запланованих ремонтних робіт, не вирішувалося питання забезпечення якісною питною водою, проведення дезінфекційних заходів, реєструвалась недостатня кількість посуду, мийних та дезінфекційних засобів, тощо.

Під час функціонування реєструвались порушення санітарно-гігієнічного стану закладів, в організації харчування, питного режиму, тощо.

За результатами аналізу виконання затверджених норм продуктів харчування у більшості таборів, розташованих на базі навчальних закладів, норми харчування виконані на 47-88%. У зв'язку з низькою вартістю харчування (12-21 грн.), не виконувались норми по молочним продуктам, рибі, свіжим фруктам, овочам, яйцю, тощо.

У заміських закладах оздоровлення та відпочинку норми харчування виконані на 91-100%, за виключенням позаміського закладу оздоровлення та відпочинку «Бурлучок» відділу освіти Шевченківської районної державної адміністрації, де норми виконані на 70-81%.

Всього, за період оздоровчої кампанії у складі комісій органів місцевої виконавчої влади, або за зверненнями засновників, керівників закладів спеціалістами Держпродспоживслужби взято участь у проведенні 907 перевірок дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, з них 218 (24%) з виявленням порушень вимог санітарного законодавства.

Відповідно до результатів лабораторних досліджень, наданих керівниками дитячих закладів оздоровлення та відпочинку протягом оздоровчої кампанії зареєстровано 11,1% проб готових страв з розходженням калорійності, 1,7% змивів з об'єктів зовнішнього середовища з бактеріальним забрудненням, 3,3% проб питної води, які не відповідають вимогам ДСанПіН за бактеріологічними показниками, та 16% - за санітарно-хімічними показниками безпечності та якості.

Про факти виявлених порушень вимог санітарного законодавства повідомлені відповідні райдержадміністрації, відділи освіти, керівникам закладів надано 76 приписів про усунення порушень.

Протягом оздоровчої кампанії інформація про ускладнення епідситуації, виникнення надзвичайних ситуацій у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку до Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства не надходила.

Головне управління Державної служби надзвичайних ситуацій України у Харківській області

Головним управлінням були проведені планові (позапланові) перевірки дотримання вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту на об'єктах літнього відпочинку та оздоровлення дітей у 2017 році.

В ході проведених заходів проводились додаткові інструктажі з питань неухильного виконання вимог техногенної і пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях з керівництвом та обслуговуючим персоналом об'єктів, розповсюджено пам'ятки про дотримання правил пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту. Перевірено наявність планів дій на випадок надзвичайних ситуацій, відпрацьовані картки та плани пожежогасіння на задіяних об'єктах.

За результатами проведених перевірок керівникам дитячих оздоровчих закладів вручені акти перевірок та приписи про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту для їх обов'язкового виконання. Про неналежний протипожежний та техногенний стан проінформовані місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Аналіз фактів порушень пожежної безпеки на об'єктах оздоровлення та відпочинку розподіляється за наступними ознаками.

На 9 об'єктах система протипожежного захисту відсутня або знаходиться в несправному стані та неспроможна виконувати покладені на неї завдання, а саме:

- ДОТ «Олімпія» Балаклійський район,

- ПЗОВ «Орлятко» Борівський район,

- ПЗОВ «Ялинка» Валківський район,

- ДЗОЗ «Каразінський» Краснокутський район,

- ДОТ «Золотий колос» Нововодолазький район,

- ДОТ на базі дочірнього підприємства «Санаторій «Ялинка» Зміївський район,

- ДОТ «Орлятко» Чугуївський район,

- ПЗОВ «Бурлучок» Шевченківський район,

- ВП «Дитячий лікувально-оздоровчий центр» «Сонячний» м. Харків.

На 3 об'єктах не проведена робота по влаштуванню та ремонту пристроїв захисту від блискавок, а саме:

- ДЗОВ «Лісова казка» Дворічанський район,

- ПЗОВ «Ялинка» Валківський район,

- ДЗОЗ «Лісовичок» Сахновщинський район.

На 6 об'єктах не проведена вогнезахисна обробка дерев'яних конструкцій покрівель, а саме:

- ДОТ «Олімпія» Балаклійький район,

- ДЗОВ «Лісова казка» Дворічанський район,

- ПЗОВ «Ялинка» Валківський район,

- ПЗОВ «Байдиківка» Ізюмський район,

- ПЗОВ «Лісовичок» Сахновщинський район,

- ДОТ «Орлятко» Чугуївський район.

На 2 об'єктах не проведені заміри опору ізоляції електричної мережі та устаткування, а саме:

- ПЗОВ «Сосновий» Куп'янський район,

- ПЗОВ «Ялинка» Валківський район.

Крім того, із усіх підписаних актів готовності оздоровчих закладів у 2017 році 4 акта було підписано на підставі гарантійних листів, а саме: ПЗОВ «Ромашка» Харківський район, ПЗОВ «Лісова галявина» Харківський район, ДЛОЦ «Сонячний» м. Харків, ДЗОВ «Факел» м. Харків.

Керівники дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Лісова казка», Дворічанський р-н; дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Зміна», Лозівського р-н не звертались до підрозділів ДСНС стосовно підписання актів готовності.

Фактів виникнення надзвичайних ситуацій протягом оздоровчого сезону 2017 року не зафіксовано.

Головне управління Національної поліції в Харківській області

Цілодобову охорону громадського порядку під час оздоровлення та відпочинку дітей здійснювали співробітники Національної поліції в Харківській області, маршрути патрулювання яких були наближені до місць організованого відпочинку дітей.

З метою забезпечення безпеки перебування дітей на оздоровленні та відпочинку за кожним закладом оздоровлення та відпочинку було закріплено відповідального працівника ювенальної превенції.

VI. Виконання рішень обласного штабу з питань організації оздоровлення та відпочинку дітей

У рамках підготовки та проведення літньої оздоровчої кампанії 2017 року було проведено одне засідання обласного штабу 22.05.2017, на якому були розглянуті питання:

- про стан підготовки до літньої оздоровчої кампанії 2017 року;

- дотримання вимог санітарного законодавства під час літньої оздоровчої кампанії 2017 року: завдання та стан виконання;

- безпека дітей в канікулярний період.

На виконанні у 2017 році перебувало 2 рішення обласного штабу, а саме: № 3 від 20.12.2016, № 1 від 22.05.2017.

Із загальної кількості завдань (45 пунктів) на виконанні районних державних адміністрацій перебувало 33% (15 пунктів), власників таборів — 16% (7 пунктів), структурних підрозділів облдержадміністрації - 31% (14 пунктів), територіальних організацій - 20% (9 пунктів).

Виконання завдань становить 89% (40 пунктів). Залишилися невиконаними (частково виконаними) наступні пункти:

- забезпечити ведення електронної системи обліку дітей району, які потребують оздоровлення (виконано частково, перебувало на виконанні районних державних адміністрацій);

- передбачити достатнє фінансування заходів для організації безпечного та якісного оздоровлення і відпочинку дітей, у т.ч. виконання планів-завдань, спрямованих на доведення матеріально-технічної бази закладів до вимог санітарного законодавства, виконання затверджених норм харчових продуктів, виконання в повному обсязі приписів Державної служби з надзвичайних ситуацій (виконано частково, перебувало на виконанні власників (засновників) дитячих закладів оздоровлення та відпочинку);

- забезпечити матеріально-технічну базу дитячих закладів оздоровлення та відпочинку для надання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до вимог Державних санітарних правил і норм, привести у відповідність до вимог норм та правил пожежної безпеки шляхи евакуації, системи протипожежного захисту, електрогосподарства, внутрішній та зовнішній водопровід дитячих оздоровчих закладів та таборів відпочинку. Забезпечити будівлі та приміщення дитячих оздоровчих закладів та таборів відпочинку необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння, укомплектувати пожежні щити необхідним протипожежним інвентарем (виконано частково, перебувало на виконанні власників (засновників) дитячих закладів оздоровлення та відпочинку);

- забезпечити своєчасне і якісне проведення медичних оглядів дітей та оформлення медичних супровідних документів на дітей, які направляються до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку (виконано частково, перебувало на виконанні Управління охорони здоров'я);

- забезпечити проведення регіонального етапу всеукраїнського огляду- конкурсу дитячих закладів оздоровлення та відпочинку (не виконано у зв'язку з непроведенням конкурсу у 2017 році, перебувало на виконанні Управління у справах молоді та спорту).